Pariski samit o Zapadnom Balkanu, kojim je predsedavao Fransoa Oland i koji je okupio predsednike vlada šest balkanskih zemalja (Srbija, Albanija, Makedonija, Bosna i Hercegovina, Kosovo *, Crna Gora), Federiku Mogerini, potpredsednice Evropske komisije, Johanesa Hana, evropskog komesara za proširenje, kao i predsednike vlada Nemačke, Austrije, Italije, Slovenije i Hrvatske, trasirao je važne korake u oblasti regionalne saradnje i evropskih integracija zapadnog Balkana.

Samit je odlučno podvrdio evropsku perspektivu svih zemalja na Balkanu. U tom smislu, ohrabrio je sve zemlje Zapadnog Balkana da nastave napore koje ulažu u regionalnu saradnju i pozdravio njihovu posvećenost uzdržavanju od instrumentalizacije nerešenih bilateralnih pitanja u kontekstu procesa pridruživanja EU.

Samit je otvorio novoosnovanu Regionalnu kancelarija za saradnju mladih zapadnog Balkana RYCO koja je inspirisana francusko-nemačkom Kancelarijom za mlade OFAJ i koja ima njenu podršku. RYCO, čije će aktivnosti početi u 2017, i koja će dati veliki doprinos pomirenju i evropskoj budućnosti regiona kroz jačanje razmene i mobilnosti mladih u regionu.

Osim toga, samit je najavio konkretne pomake u regionalnom povezivanju u oblasti saobraćaja, energetike i slobodnog kretanja ljudi: u oblasti saobraćaja, pored 10 projekata koji su bili pokrenuti na Bečkom samitu 2015, odobrena su tri nova projekta u oblasti železničkog saobraćaja koja će dobiti podršku od sufinansiranja iz EU od skoro 100 miliona €. U oblasti energetike, pokrenuta je inicijativa da se povećaju investicije u energetsku efikasnost stambenih zgrada i projekte održivog razvoja dodatnim sredstvima EU od 50 miliona evra i najavljena je mapa puta koja se odnosi na uspostavljanje regionalnog tržišta električne energije.

Samit je posebno naglasio prioritet koji se daje mladima i analizirao je napredak postignut u sprovođenju pozitivne agende mladih zapadnog Balkana koja je pokrenuta 23. aprila, 2015. na sastanku ministara inostranih poslova Procesa Brdo-Brioni. Učesnici su se složili oko konkretnih predloga usmerenih na obezbeđivanje što većeg pristupa mladih u regionu evropskom programu stipendiranja Erasmus +, sa posebnim osvrtom na promociju preduzetništva.

rycoSamit je ohrabrio zemlje u regionu da nastave međusobnu saradnju kako bi se odgovorilo na zajedničke izazove koji su vezani za migracije i borbu protiv terorizma i potvrdio je svoju podršku tome kroz, sa jedne strane, inicijativu Evropske investicione banke u oblastima borbe protiv trgovine ljudima i kontrole granica i, sa druge strane, kroz intenziviranje saradnje između Europola i Centra za sprovođenje zakona u jugoistočnoj Evropi SELEC naročito u borbi protiv trgovine oružjem.

Završnu deklaraciju možete pronaći ovde

*Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova