„Zaštita biodiverziteta je postala prioritet u Evropi, a sada podržavamo i Srbiju da unapređenje biodiverziteta postavi za jedan od svojih prioriteta. Institucije i lokalne samouprave treba da rade zajedno sa civilnim društvom i privatnim sektorom kako bi se retke i ugrožene vrste sačuvale, a prirodni resursi koristili na održiv način“, poručio je danas šef Odeljenja za saradnju Delegacije Evropske unije u Srbiji Nikola Bertolini.

On je na predstavljanju 13 rešenja organizacija civilnog društva za unapređenje raznovrsnosti biljnih i životinjskih vrsta i sprečavanje negativnih uticaja klimatskih promena u zaštićenim područjima širom Srbije u Ekološkom centru „Radulovački“ u Sremskim Karlovcima ukazao na to da Evropska unija podržava civilno društvo i građane u njihovim naporima da obnove i zaštite prirodu i biodiverzitet, zahvaljujući inicijativi za sprovođenje Zelene agende u Srbiji“.

Nagrađena rešenja, koja su odabrana putem javnog poziva, doprineće unapređenju uslova za život različitih vrsta životinja – od riba i ptica do medveda i vukova, kao i edukaciji stanovništva u neposrednom okruženju zaštićenih staništa o značaju očuvanja prirode.

Državna sekretarka u Ministarstvu zaštite životne sredine Ivana Hadži Stošić rekla je da je očuvanje biodiverziteta od ključne važnosti za budućnost.

„Svi moramo da preuzmemo odgovornost za očuvanje naše prirodne baštine, jer samo zajedno možemo da sačuvamo prirodna bogatstva. Zato želim da zahvalim svim organizacijama civilnog društva na idejama koje donose različite oblike podrške upravljačima zaštićenih područja u rešavanju izazova očuvanja biodiverziteta. Kroz partnerstvo i zajedničke napore, možemo osigurati da zaštićena područja ostanu vitalna i da se naša bogata biološka raznolikost sačuva za buduće generacije“, izjavila je Hadži Stošić.

Predstavljena rešenja nude niz praktičnih mera za očuvanje ugroženih vrsta ptica (sova, supova, pčelarica) i njihovih prirodnih staništa, na primer postavljanjem veštačkih gnezda i objekata za rehabilitaciju povređenih životinja. Takođe, organizacije će se baviti i revitalizacijom stepskih staništa, poboljšanjem upravljanja vodnim režimom u močvarnim staništima i smanjenjem rizika od požara u zaštićenim područjima. Sve ove aktivnosti biće sprovedene do kraja  godine.

„Ova rešenja su izuzetno značajna  za jačanje otpornosti zemlje na klimatske promene, kao i za održiv privredni razvoj. Očuvanje zaštićenih prirodnih staništa i brojnih vrsta koje u njima žive pomaže nam da imamo čistiji vazduh i vodu, doprinosi većoj plodnosti zemljišta, kao i  apsorbovanju gasova sa efektom staklene bašte iz atmosfere“, istakla je zamenica stalnog predstavnika UNDP-a u Srbiji Bojana Balon.

Učesnici događaja su obišli deo Specijalnog rezervata prirode „Koviljsko-Petrovaradinski rit” Karlovački Dunavac. Obilazak je organizovao Pokret gorana Vojvodine, čiji rešenje za uređenje i razvoj ovog zaštićenog područja jeste jedno od nagrađenih.

Projekat „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi UNDP u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.