Komisija je danas predstavila detaljan plan o konkretnim koracima koje je potrebno preduzeti kako bi se ponovno uspostavio red u upravljanju spoljnim i unutrašnjim granicama EU. Od stvaranja šengenskog prostora bez unutrašnjih granica, evropski građani i preduzeća su imali znatne koristi, ali je izbeglička kriza poslednjih meseci snažno uzdrmala taj sistem. Na sastanku 18. i 19. februara, Evropski savet je dao jasan mandat za usklađeno uspostavljanje normalnog funkcionisanja šengenskog prostora i pružilo punu podršku državama članicama koje se suočavaju sa teškom situacijom.

Prvi potpredsednik Frans Timermans je izjavio: “Šengenski prostor je jedno od najvrednijih dostignuća evropskih integracija i platili bismo preveliku cenu kad bismo ga izgubili. Nastojimo da ukinemo sve kontrole na unutrašnjim granicama što pre, a najkasnije do decembra 2016. U tu svrhu, umesto stanja u kom se donose brojne unilateralne odluke, treba nam usklađeni evropski pristup privremenim graničnim kontrolama u okviru šengenskih pravila. U međuvremenu moramo da u potpunosti sprovedemo mere iz plana kako bismo pojačali nadzor nad spoljnim granicama i poboljšali funkcionisanje sistema azila. Moramo i dalje da sarađujemo sa Turskom kako bismo sproveli zajednički akcioni plan i znatno smanjili priliv migranata.”

Komesar za migracije, unutrašnje poslove i građanstvo Dimitris Avramopoulos je dodao: “Ovim Planom predstavljamo sledeće korake koje moramo zajedno da preduzmemo kako bismo što pre uspostavili normalno funkcionisanje šengenskog prostora, a za to je potrebno preduzeti niz važnih mera. Prvo, sve države članice moraju da se pridržavaju propisa. Potrebno je prekinuti sa pristupom „propuštanja”, a države članice moraju da odobre pristup tražiocima azila, a odbiju ulazak onima kojima je cilj samo tranzit. Drugo, moramo da uklonimo ozbiljne nedostatke na spoljnim granicama jer je unutrašnje područje bez graničnih kontrola održivo samo ako štitimo spoljne granice. Zato države članice moraju bez odlaganja da uvoje predlog Komisije za uspostavljanje evropske granične i obalske straže, podnet u decembru, kako bi služba mogla da počne sa radom već tokom leta. Sada je pravi trenutak da države članice sarađuju u zajedničkom interesu kako bi zaštitile jedno od najvećih dostignuća Unije.