Evropska komisija danas izdaje pojedinačne preporuke za države članice za 2016. u kojima se utvrđuju smernice ekonomske politike za države članice za narednih 12 do 18 meseci. Osim postojećih napora na evropskom nivou, ove smernice su usredsređene na prioritetne reforme za ubrzanje oporavka privreda država članica kroz podsticanje ulaganja, sprovođenje strukturnih reformi i jačanje fiskalne odgovornosti.

Preporuke odražavaju napore koje Komisija ulaže kako bi evropski semestar za ekonomsko upravljanje bio delotvorniji i relevantniji. Komisija je ove godine predložila manji broj preporuka koje su usmerene na ključne ekonomske i socijalne prioritete izložene u Godišnjem pregledu rasta za 2016. Kako bi ojačala nacionalnu odgovornost, Komisija je izdvojila više vremena i prilika za saradnju i komunikaciju sa državama članicama i akterima na svim nivoima. Akcenat je u većoj meri stavljen i na izazove u evro zoni i međusobnu zavisnost privreda, u skladu sa dogovorenom preporukom za ekonomsku politiku evro zone. S obzirom na to da spoljni činioci koji doprinose umerenom oporavku Evrope slabe, domaći izvori rasta dobijaju sve veći značaj.

Današnje preporuke su tako usmerene na tri prioritetne oblasti Komisije: u poređenju sa nivoima pre krize, ulaganja su i dalje mala, ali se povećavaju, između ostalog zahvaljujući Investicionom planu za Evropu. Potreban je brži napredak u pogledu strukturnih reformi kako bi se podstakao oporavak i povećao dugoročni potencijal rasta privreda u EU. Sve države članice treba da nastave sa vođenjem odgovornih fiskalnih politika i osiguraju strukturu budžeta koja će doprineti rastu.