Govor predsednika Evropskog saveta Donalda Tuska nakon sastanka šefova država i vlada EU sa Turskom:

Dobro veče,

Upravo smo okončali samit između Turske i Evropske unije. Složili smo se da je, uprkos dobrom sprovođenju Zajedničkog akcionog plana o migracijama, priliv migranata iz Turske u Grčku i dalje previsok i da mora biti značajno smanjen. Drago mi je da smo sa premijerom Davutogluom postigli dogovor o jačanju saradnje u cilju postizanja konkretnih rezultata na terenu u narednim danima.

Danas smo procenili dosadašnji napredak. Prošlonedeljno vraćanje migranata iz Grčke u Tursku je bio prvi konkretni korak bilateralnog sporazuma. Premijer Davutoglu je potvrdio posvećenost Turske brzom vraćanju svih migranata koji iz Turske dolaze u Grčku, a kojima nije potrebna međunarodna zaštita. EU će podržati Grčku u sprovođenju sveobuhvatnih, obimnih i brzih povrataka u Tursku.

Pozdravili smo i uspostavljanje NATO-vih aktivnosti u Egejskom moru od kojih očekujemo da unaprede prikupljanje informacija i nadzor sa ciljem da se smanji broj prelazaka. Ova operacija neće biti uspešna bez spremnosti Turske da primi nazad sve nezakonite migrante koji su uhvaćeni u Turskim vodama. Sada smo uvereni da je ovo moguće. Sve pomenute odluke šalju veoma jasnu poruku: da su dani nezakonitih migracija u Evropskoj uniji okončani.

Osim toga, pozdravili smo i nove, smele predloge Turske o daljem rešavanju krize. Dogovorili smo se da rad bude zasnovan na sledećim načelima:

  • vratiti sve nove nezakonite migrante koji iz Turske prelaze na grčka ostrva;
  • ubrzati sprovođenje plana za liberalizaciju viznog režima;
  • ubrzati isplatu tri milijarde evra i doneti odluku o dodatnom finansiranju Instrumenta za sirijske izbeglice;
  • pripremiti se što ranije za otvaranje novih poglavlja u okviru pristupnih pregovora;
  • raditi na mogućnosti uspostavljanja bezbednijih oblasti;
  • i, konačno, preseliti po jednog državljanina Sirije iz Turske u EU na svakog Sirijca kog Turska ponovo prihvati sa grčkih ostrva.

Lideri su mi poverili zadatak da nastavim da radim na ovim predlozima i razradim pojedinosti sa turskom stranom pre sledećeg Evropskog saveta.

Sa premijerom Davutogluom smo razgovarali i o medijskoj situaciji u Turskoj. Svi znamo koliko su važne sloboda mišljenja i izražavanja, ta dva osnovna ljudska prava. Bez njih ne može biti ni zdravog razvoja kulture i društva. Ovo kažem jer ne smemo ostati ravnodušni na dešavanja u Turskoj.

Želim da za kraj istaknem da je sastanak trajao duže ne samo zbog razgovora sa Turskom već i zbog činjenice da su lideri morali da donesu niz važnih odluka. Moram da istaknem odluku lidera EU o tome da se okonča primena pristupa neselektivnog propuštanja, koja znači da su tokovi nezakonitih migracija prekinuti na Zapadnom Balkanu.

Kako bismo ubrzali ovu promenu, složili smo se da pomognemo Grčkoj i uputimo joj izuzetnu količinu humanitarne pomoći. Pomoć za krizne situacije će u najkraćem roku biti isporučena na terenu. Zemlji ćemo takođe ponuditi dodatnu pomoć za upravljanje spoljnom granicom, uključujući granicu sa Bivšom jugoslovenskom Republikom Makedonijom. Ovo je naša zajednička odgovornost i EU neće ostaviti Grčku na cedilu.