Govor predsednika Donalda Tuska nakon sastanka sa premijerom Aleksisom Ciprasom u Atini

Kalimera. Poštovani predsedniče vlade, zahvaljujem se na gostoprimstvu i konstruktivnom sastanku koji smo upravo održali.

Ovo je drugi put da boravim u Atini u proteklih 16 dana. Već sam posetio Beč, Ljubljanu, Zagreb i Skoplje, a iz Atine odlazim u Ankaru, Istanbul i Beograd.

Cilj moje posete je izgradnja evropskog konsenzusa o rešavanju migracijske krize sa kojom smo suočeni. Grčka je jedna od najpogođenijih zemalja, zapravo, najpogođenija. Ponoviću ono što sam rekao ovde pre dve nedelje: isključivanje Grčke iz Šengena nije ni cilj ni sredstvo ove krize. Grčka jeste i biće deo Šengena, evro zone i Evropske unije.

Moramo da izgradimo evropski konsenzus na temelju zajedničkih odluka i pravila. Moramo da izbegnemo razdore jer nas oni samo udaljavaju od rešenja i ruše poverenje. Jednostrane odluke bez prethodne koordinacije, koliko god da su razumljive u nacionalnom kontekstu, zapravo su pogubne po evropsku solidarnost.

Moramo biti svesni da osim punog poštovanja pravila Šengena, nema lakog i adekvatnog evropskog rešenja. Poštovanje pravila Šengena neće rešiti krizu, toga sam svestan. Ali bez poštovanja pravila, nemamo nikakve šanse da krizu rešimo.

Kao što smo se dogovorili pre dve nedelje, moramo da stanemo na put takozvanoj praksi propuštanja migranata. Taj proces se dešava i u ovom trenutku. Zato odavde iz Atine, želim da apelujem na sve potencijalne ilegalne ekonomske migrante gde god da su: Ne dolazite u Evropu. Ne verujte krijumčarima. Ne rizikujte život i novac. Sve je uzalud. Grčka, niti bilo koja druga evropska zemlja, više neće biti zemlja tranzita. Pravila Šengena će ponovo biti na snazi.

I dok jačamo kontrolu granica, moramo da znatno povećamo podršku sirijskim izbeglicama i zemljama koje se graniče sa Sirijom, ali i da pomognemo u otklanjanju negativnih posledica krize u najugroženijim državama, pre svega u Grčkoj. Ovo je goruće pitanje. Zato pozdravljam jučerašnju najavu Komisije o novom instrumentu za pomoć u vanrednim situacijama u vrednosti od 700 miliona evra za pomoć državama članicama, prvenstveno Grčkoj, koje su suočene sa velikom humanitarnom krizom.

Kao što sam se i sam uverio, situacija duž zapadnobalkanske rute je zaista dramatična. Grčka je u ovom trenutku glavno mesto ulaska migranata u Evropsku uniju. Zato je ovde situacija daleko složenija i komplikovanija, naročito kada se u vidu ima neprestani priliv migranata i izbeglica koji svakodnevno dolaze iz Turske, kao i hiljade onih koji su zarobljeni u Grčkoj.

To je jedan od razloga što sutra putujem u Tursku. Naš zajednički akcioni plan sa Turskom jeste i nadalje će biti prioritet. Moramo maksimalno da se potrudimo kako bismo ga uspešno sproveli. Ovo znači da veliki broj dolazaka kome još uvek svedočimo, mora biti smanjen i to brzo, kao i da moramo da intenziviramo procedure za vraćanje ilegalnih migranata iz Grčke u Tursku. Ovo je prioritet. Readmisija preko 300 migranata juče je dobar znak.

Premijeru, dozvolite da vam se na kraju još jednom zahvalim na sastanku kao i na vašem konstruktivnom pristupu i naporima. Grčka i njen narod plaćaju veoma visoku cenu za problem koji nisu sami napravili. Želim jasno da istaknem da Evropska unija neće okrenuti leđa Grčkoj. Efcharistó polý.