Govor predsednika Donalda Tuska nakon sastanka sa premijerom Ahmetom Davutogluom u Ankari:

Hvala vam, predsedniče vlade, na gostoprimstvu i produktivnom sastanku. Hvala vam na angažmanu. Bez vaše posvećenosti ne bismo imali šanse da dalje razvijamo saradnju između EU i Turske.

Moja poseta Ankari je deo moje misije da pripremim naredni korak Evropske unije ka rešavanju migracijske krize. Moramo da nastavimo sa izgradnjom konsenzusa u ovom pogledu, među državama članicama i između EU i naših partnera kao što je vaša zemlja.

Pozvao sam premijera Davutoglua da se 7. marta ponovo sastane sa liderima EU da zajedno razmotre napredak u našoj saradnji i odrede zajedničke prioritete za naredne nedelje i mesece.

Danas smo razgovarali o primeni zajedničkog akcionog plana. Pozdravio sam nedavnu odluku Turske da svoje tržište rada otvori za izbeglice, a uveren sam da ćemo napredak videti i u pogledu sporazuma o readmisiji i aranžmana koji se tiču oficira za vezu. Složili smo se da je neophodno brzo primeniti prioritetne mere u okviru Povereničkog fonda EU za Siriju i Instrumenta za izbeglice u Turskoj, koje će biti zasnovane na zajedničkoj proceni potreba.

Evropska unija ceni dobru saradnju sa Turskom na sprečavanju nepravilnih migracija. Pozdravljamo pojačane napore turske obalske straže i policije u borbi protiv trgovine ljudima i pooštravanju kriterijuma za vize. Pozdravljamo i nedavnu odluku o pružanju podrške NATO-u u Egejskom moru.

Istovremeno se slažemo da je priliv izbeglica i dalje preveliki i da je neophodno preduzeti dalje mere. Turska treba da odluči koji je najbolji na način da ovaj priliv smanji. Mnogi u Evropi su mišljenja da je najbolji metoda uspostavljanje obimnog mehanizma za vraćanje nepravilnih migranata koji dolaze u Grčku. Na ovaj način bi rad krijumčara bio efikasno obustavljen.

Nezavisno od saradnje u rešavanju krize, razmotrili smo i opšti zamah u odnosima EU i Turske koji je stvoren na prethodnom samitu u pogledu pristupanja i liberalizacije viza, nedavno uspešno održanog dijaloga o energetici na visokom nivou i predstojećeg ekonomskog dijaloga na visokom nivou.

Kada je u pitanju Sirija, razgovarali smo o zajedničkim naporima za stvaranje uslova za što skoriju obnovu unutarsirijskih pregovora pod okriljem Ujedinjenih nacija. Složili smo se i da je neophodno obezbediti kontinuiranu isporuku humanitarne pomoći Siriji. Sve strane moraju da izvrše svoj uticaj kako bi se iskoristila šansa da prekid vatre bude trajan.

Istakli smo i značaj postizanja sveobuhvatnog rešenja za problem Kipra, rešenja koje će biti korisno za širu bezbednost i stabilnost regiona, a naročito za strateški odnos Turske i EU. Hvala.