Dunav je najznačajnija evropska reka za vodni saobraćaj. Nekada linija razdvajanja različitih civilizacija, sada poveznica istoka i zapada Evrope, Atlantskog okeana i Sredozemnog mora. Najvećim delom svog toka je plovan i sastavni je deo plovidbenog sistema Rajna – Majna – Dunav. U evropskom saobraćajnom sistemu, prepoznat je kao Panevropski vodni koridor 7.

Kroz Srbiju, dužina toka ove reke je 588 kilometara. Upravo na ovom delu postaje prepoznatljivo moćan, nakon što se u njega ulije nekoliko takođe velikih reka. Priobalje Dunava smatra se za kolevku evropske civilizacije. Na obalama Dunava nalaze se četiri glavna grada: Beč, Beograd, Budimpešta i Bratislava. Tu su i brojna arheološka nalazišta, prirodni rezervati i neponovljiva Đerdapska klisura sa Golubačkom tvrđavom – draguljem Dunava u Srbiji.

U okviru EU „Interreg“ Transnacionalnog programa Dunav, projekat Transdunavske priče o putovanjima priređuje konkurs za putnike kroz 6 ruta Dunavskog regiona. Ako pobedite na konkursu, za vas je put besplatan.

 

Da li volite putovanja i uživate da delite svoja iskustva putem Instagrama? Da li više volite održivu mobilnost i ne zazirete od vozova ili autobusa? Ako je odgovor na ova pitanja da, onda ste upravo vi tip osobe koji se traži. Izaberite glavnu temu i rutu, zgrabite svog omiljenog saputnika i pridružite se Dunavskim pričama o putovanju.

Osnovni uslovi za učešće u konkursu su da imate imate više od 18 godina, uživate u putovanju i brinete o održivosti, ekstrovertna ste i kreativna osoba (#fotoizazovi), uživate u korišćenju Instagrama, znate kako da delite priče i objave na Instagramu, volite da budete ispred kamere, i lako možete voditi razgovor na engleskom jeziku.

Za vas je osmišljeno 6 neverovatnih ruta – svaka je jedinstvena i fokusira se na zanimljivu temu iz Dunavskog regiona. Možete birati između sledećih tema: Evropa, Priroda, Rimsko carstvo, Umetnost i kultura, Trgovina i Duhovnost.

Kliknite ovde da saznate više o pojedinačnim rutama i procesu aplikacije. Možete slobodno da izaberete svog saputnika/saputnicu, ali i oni moraju biti stariji od 18 godina u trenutku početka putovanja. Konkurs traje do 30. aprila, a nakon oko 4 nedelje, za svaku rutu će biti izabran 1 učesnik plus osoba pratilac.

U zavisnosti od izabrane rute, očekuje vas jedinstveni program. Rute su usmerene na glavnu temu, koju ćete izabrati pre početka putovanja. Smislili smo razna uzbudljiva iskustva i mesta, koja sigurno nikada ranije niste videli. O hotelima i rutama se unapred vodi računa – to znači da se možete opustiti i ne morati ništa sami da planirate.

Tokom putovanja ćete učestvovati u nekoliko malih fotografskih izazova – na kraju krajeva, vaša iskustva žele da budu podeljena sa zajednicom. Povedite svoju Instagram zajednicu na putovanje i pokažite im više slojeva Dunavskog regiona. Pre vašeg putovanja, dobićete detaljne informacije sa svim linkovima i haštagovima kao biste se što bolje pripremili.

Projekat promoviše koncept održivih vidova mobilnosti na jednoj i narativa koji tematski povezuju zemlje dunavskog regiona na drugoj strani. Uspostavljanje zajedničkih narativa ima za cilj isticanje zajedničkih priča i vrednosti koje povezuju stanovnike dunavskog regiona. U kasnijoj fazi, projekat će se baviti promocijom uspostavljenih narativa, kao i povezivanjem tih narativa sa centrima za mobilnosti čije je otvaranje rezultat projekta „Transdanube Pearls“. U našoj zemlji, destinacija koja je odabrana da bude biser Dunava i u kojoj je otvoren centar za mobilnost je Kladovo. Partnerska institucija iz Republike Srbije koja učestvuje u sprovođenju projekta je Dunavski centar za kompetenciju, čiji je ukupan budžet iz pretpristupnih fondova oko 44 hiljade evra.

Program transnacionalne saradnje Dunav daje doprinos sprovođenju „Strategije Evropa 2020“ i makro-regionalne strategije za Dunavski region i obuhvata teritoriju 14 zemalja (od kojih su 9 zemalja članica EU: Austrija, Nemačka – pokrajine Baden-Virtemberg i Bajern (Bavarska), Slovačka Republika, Češka Republika, Mađarska, Slovenija, Rumunija, Bugarska i Hrvatska, i 5 zemalja koje nisu članice EU: Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Moldavija i „dunavski“ regioni Ukrajine – oblasti: Černivetska, Ivano-Frankiviska, Zakarpatska, Odesa.

Za program je obezbeđeno 274.6 miliona evra bespovratnih sredstava EU od čega 202 miliona evra iz sredstava Evropskog fonda za regionalni razvoj, 19.8 miliona evra iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć i 10 miliona evra iz Evropskog instrumenta za susedstvo.

Pogledajte video „Sve o Đerdapu na jednom mestu – Đerdap Travel“