Predstavnici država članica EU, Zapadnog Balkana i Turske, Evropske komisije i Evropske centralne banke kao i predstavnici centralnih banaka zemalja Zapadnog Balkana i Turske[1] održali su godišnji sastanak u okviru dijaloga o ekonomskoj politici[2]. Učesnici su pozdravili podnošenje programa ekonomskih reformi zemalja Zapadnog Balkana i izrazili žaljenje što je Turska svoj program podnela sa značajnim zakašnjenjem. U programima su izloženi srednjeročni okvir makroekonomske i fiskalne politike kao i planirane strukturne reforme koje se tiču tržišta rada, saobraćaja, energetike, obrazovanja itd, a čiji je cilj unapređenje konkurentnosti i dugoročni rast. Programima je obuhvaćen period od 2016. do 2018. godine.

Učesnici su uzeli u obzir zaključke Saveta za opšte poslove od 15. decembra 2015. u kojima je Savet razmotrio saopštenje Komisije o strategiji i izveštajima o proširenju, sa akcentom na ekonomskom upravljanju. Cilj dijaloga o ekonomskom upravljanju sa Zapadnim Balkanom i Turskom je da pripremi ove za učešće u koordinaciji ekonomske politike EU. Dijalog u izvesnom smislu odražava proces Evropskog semestra koji se odvija na nivou EU.

Logo_European_Central_BankUčesnici su podsetili na obavezu uspostavljanja novog seta ciljanih političkih smernica kojima će biti podržani napori za ispunjavanje ekonomskih kriterijuma iz Kopenhagena. U tom kontekstu, učesnici se slažu da elementi političkih smernica iz 2015. koji nisu u potpunosti ispunjeni ostaju na snazi te da se tvorci politika na Zapadnom Balkanu i u Turskoj moraju pozabaviti njihovim rešavanjem.

[1] Crna Gora, Srbija, Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija, Albanija i Turska su zemlje kandidati za pristupanje EU.
[2] Zaključci ovog dijaloga su bez prejudiciranja stavova država članica EU o statusu Kosova.

Zajednički zaključci ekonomskog i finansijskog dijaloga između EU i Zapadnog Balkana i Turske