Danas slavimo žene. Slavimo njihovu ulogu u društvu, na poslu, u porodici i životu generalno. Ali pamtimo i njihove patnje, nevolje i nepravde sa kojima se mnoge i danas suočavaju. Zato rodnu ravnopravnost moramo da promovišemo svakog dana, ne samo na Međunarodni dan žena.

Unija je od samog početka evropskog projekta posvećena postizanju rodne ravnopravnosti, kako u okviru naših granica, tako i širom sveta. Ponosni smo na dosadašnje uspehe. U EU, kao i u svetu, sve više žena ima jednake mogućnosti za rad; žene su lideri u svim oblastima, u poslu, politici, obrazovanju.

Od presudnog značaja je da nastavimo da integrišemo ravnopravnost žena i muškaraca u sve naše politike, u sve države članice i zemlje sa kojima sarađujemo. I na nivou Komisije nastavljamo da budemo snažno posvećeni rodnoj ravnopravnosti. Žene su i dalje plaćene u proseku 16 odsto manje od muškaraca po satu, i dalje čine manje od četvrtine rukovodilaca u kompanijama, a trećina žena je zaposleno sa nepunim radnim vremenom, pre svega zbog obaveza nege koje imaju prema deci, a koje ne dele ravnomerno sa muškarcima.

Evropska unija se nemilosrdno bori protiv seksizma, diskriminacije, rodno zasnovanog nasilja i nejednakosti. Nedavno usvojena pravila EU garantuju prava žrtava, bore se protiv trgovine ljudima i promovišu jednak tretman. Neke od ovogodišnjih inicijativa će biti usmerene na uravnoteženi odnos između radnog i slobodnog vremena roditelja, kao i na učešće žena na tržištu rada. Komisija je upravo iznela predlog za ratifikaciju Istanbulske konvencije za borbu protiv nasilja nad ženama; ovo je jasan signal da je vreme da preduzmemo oštrije zajedničke akcije.

Evropska unija je posvećena i razvoju novog Plana UN za 2030. i održivih razvojnih ciljeva, koji obuhvataju snažnu posvećenost unapređenju rodne ravnopravnosti i osnaživanju žena i devojaka širom sveta. Tokom humanitarnih kriza, uključujući aktuelnu izbegličku krizu, Evropska unija nastoji da zadovolji rodno specifične potrebe migrantkinja. Preduzimamo mere za osnaživanje žena, borimo se za njihova prava i jednak pristup ekonomskim resursima i obračunavamo se sa svim vidovima nasilja nad ženama i devojčicama, odnosno sa trgovinom ljudima, polnim sakaćenjem žena i ranim ili prisilnim brakovima.

Žene, kao glavni nosioci i pokretači održivog razvoja i mira, imaju ključnu ulogu u svetu koji je teško pogođen sukobima i nejednakošću.

Zajedno se borimo, danas i svakog drugog dana, posvećeni stvaranju sveta u kom će naše ćerke i sinovi imati jednake mogućnosti. Kada se radi o snovima ili ciljevima, rod nikad ne treba da bude prepreka.

Prvi potpredsednik Frans Timermans

Potpredsednica nadležna za budžet i ljudske resurse Kristalina Georgieva

Komesar za migracije, unutrašnje poslove i građanstvo Dimitris Avramopulos

Komesarka za pravosuđe, zaštitu potrošača i rodnu ravnopravnost Vera Jurova

Komesarka za zapošljavanje, socijalna pitanja, veštine i mobilnost radne snage Marijan Tisen

Visoka predstavnica Unije za spoljne poslove i politiku bezbednosti / potpredsednica Komisije Federika Mogerini

Komesar za evropsku politiku susedstva i pregovore o proširenju Johanes Han

Komesar za međunarodnu saradnju i razvoj Neven Mimica

Komesar za humanitarnu pomoć i upravljanje kriznim situacijama Hristos Stilijanides