Ujedinjeni protiv nasilja nad ženama – slogan je ovogodišnje globalne kampanje 16 dana aktivizma – Orange the world, koja je ove godine završena panel diskusijom Ona se budi – protiv ekonomskog, verbalnog i fizičkog nasilja nad ženama. Ovim panelom takođe smo obeležili i Međunarodni dan ljudskih prava.

Kreatorka serijala Mia Bjelogrlić i scenaristkinja i rediteljka Staša Bajac istakle su tokom panel diskusije da se serijal „Ona se budi“ bavi se pitanjem rodne nejednakosti, kao i položajem i emancipacijom žena u Srbiji, posmatrajući ih kroz svakodnevne i tipizirane uloge. Njima se pridružila Marina Marković, vizuelna umetnica, koja je govorila o patrijahalnom modelu odgajanja devojčica, socijalnoj prinudi i objektiviziranju ženskog tela.

Tokom ove globalne kampanje, udružili smo se sa ostvarenim akterma iz Srbije u sferama mode, umetnosti, sporta, književnosti, kinematografije, itd.

Kampanju smo započeli imersivnom izložbom na Kalemegdanu #Bezbednasvuda u organizaciji Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women), i modnom revijom Neo Design mlade dizajnerke Nevene Ivanović koja je održana u Silosima u Beogradu. Neo Design promoviše inluzivnu modu kroz saradnju sa startapom Pirate Art tako što dizajnira proteze za osobe sa invaliditetom. Kampanja „16 dana“ obuhvata nekoliko važnih međunarodnih datuma, poput Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom koji se obeležava 3. decembra.

 Kampanji se pridružila i street umetnica, The Kraljica Vila, poznatija kao TKV koja je oslikala roletnu EU info centra, ali i izdavačka kuća Kontrast edicijom „Govorite li ženski“ u okviru koje je prevedno sedam knjiga pisanih na sedam različitih jezika. Edicija je nastala u sklopu istoimenog projekta Kreativne Evrope čiji je cilj da ukaže na to koliko su ženski autori manje zastupljeni i manje promovisani na književnoj sceni, iako se može reći autorke, prevoditeljke, lektorke i urednice čine većinu književne industrije.

Kroz brend Etnology, inspirisan Sirogojno dizajnom, odali smo priznanje svim ženama koje su godinama promovisale ne samo nasleđe Sirogojna već svojim primerom osnaživale mlade žene u ruralnim područjima Srbije.

Narandžasta boja ujedinila je i košarkaše Crvene zvezde i Partizana, koji su snimili zajedničku video poruku: „Nasilje nad zenama – mora prestati. Naša je  obaveza da zaštitimo sve žene: majke, sestre, supruge, drugarice… Odmah prijavi nasilje – nema izgovora! Pomozimo onima koji trpe nasilje. Nasilnik je kukavica – budimo hrabri. Zaštitimo žrtve“, rekli su prvotimci dva beogradska tima.

Svaka treća žena, kako u Evropskoj uniji tako i širom sveta doživela je fizičko, seksualno, socio-ekonomsko i/ili verbalno nasilje barem jednom u životu. Rodno zasnovana diskriminacija, seksualno uznemiravanje i rodno zasnovano nasilje su pitanja ljudskih prava. Način na koji rešavamo ove probleme otkriva da li živimo u fer i pravednom društvu. Naš glavni cilj je puna implementacija principa rodne ravnopravnosti. Kroz proces pristupanja, EU će pružiti snažnu podršku Srbiji da postigne ove ciljeve.