Radovi iz Verbund kolekcije , Beč“ koja obuhvata dela internacionalnih umetnica iz ove kolekcije, doputovala je i u Evropsku prestonicu kulture –  Novi Sad i biće postavljena u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine do 21. juna.

“Povezujući zbirku Muzeja savremene umetnosti Vojvodine sa izložbom Verbund kolekcije, podsećamo se na to koliko su tesno povezane ženske borbe i pitanja, kao i na kreativnost i moć svuda u svetu. Naravno, umetnost kao jezik slobode je imanentna veza između svih žena i ljudi Evrope i sveta”, rekla je o izložbi Leoneta Pajer, šefica I sektora operacija Delegacije EU u Srbiji.

Istorijski, žene su prikazivane kao projekcija muških fantazija, predrasuda i odnosa. Međutim, sedamdesetih im se dogodila promena u načinu na koji se žene predstavljaju u umetnosti. Umetnice su počele da istražuju vizuelne prikaze sopstvenih bića kako bi stvorile alternativne poglede na ženski identitet.

Gabriel Šor je, kao direktorka kolekcije i urednica prateće monografske publikacije, istražila feminističku avangardu kako bi naglasila ulogu koju su ove umetnice imale u poslednje četiri decenije. Rezultati su radikalni, poetični, ironični, ljuti, cinični i srdačni. Izložba naglašava postignuća žena umetnica koja su ohrabrila i nadahnula one koje su se razvile na iskustvima prethodnica.

Izložba Verbund kolekcije u Novom Sadu se proširuje izlaganjem umetničkih radova iz kolekcije MSUV, odnosno izložbom „Na putu slobode“ umetnica iz geopolitičkog prostora Srbije koje svojom umetničkom praksom prelaze granice tradicionalnih medijskih i rodnih pozicija te deluju u internacionalnom kulturnom prostoru.

“Sama činjenica da je Novi Sad među prvim gradovima van EU i prvi od zemalja kandidata Zapadnog Balkana koji je dobio titulu Evropske prestonice kulture ne čudi, jer oduvek bio svetionik otvorenosti, etničke, verske i kulturne raznolikosti. To su vrednosti koje su nam danas potrebne više nego ikada i koje svi mi Evropljani moramo pažljivo čuvati i negovati”, rekla je Pajer.

Među umetnicama zastupljenim u Verbund kolekciji su: Dara Birnbaum, Džudi Čikago (Judy Chicago), Valie Export, Sanja Iveković, Katalin Ladik, Ana Mendieta, ORLAN, Đina Pane (Gina Pane), Sindi Šerman (Cindy Sherman), Birgit Jurgensen (Birgit Jürgenssen) i druge. Kustoskinja izložbe „Feministička avangarda 70-ih. Radovi iz Verbund kolekcije, Beč“ je dr Gabriele Šor, a izložbe „Na putu slobode“ iz kolekcije MSUV je dr Sanja Kojić Mladenov.

Izabrana dela umetnica, kao što su: Katalin Ladik, Milica Mrđa, Tanja Ostojić, Vesna Perunović, Bogdanka Poznanović, Jelena Radić, Judita Šalgo, Vesna Tokin i Milica Tomić, bave se analizom položaja ličnog identiteta u savremenoj umetničkoj praksi i društvu, istražuju procese performativnosti, dematerijalnosti, kao i transgresije granica, ideju probijanja formalnih, medijskih i prostornih okvira.

Izložbu su podržali Delegacije EU u Srbiji, Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Verbund kolekcije iz Beča, Austrijski kulturni forum i Fondacija Novi Sad – Evropska prestonica kulture 2022.