Otvarajući vanrednu sednicu, predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc je istakao da su rok u kom je sazvana plenarna sednica i odluka građana Ujedinjenog Kraljevstva da napuste EU podjednako iznenađujući. Šulc je toplo pozdravio Lorda Hila, njegovu odluku o ostavci i zalaganje za ostanak Britanije u EU i zahvalio mu se na radu u Komisiji. Poslanici i komesari su njegovo obraćanje plenarnoj sednici pozdravili ovacijama.

„U interesu svih nas je da se postaramo da budući odnosi budu konstruktivni i uzajamno korisni. Niko neće imati koristi od produženog političkog vakuuma,” izjavila je holandska ministarka Žanin Eni-Plešert, predstavnica holandskog predsedništva EU. „Ujedinjenom Kraljevstvu moramo dati vremena da se oporavi i donese neophodne odluke. Pred Evropom je sada izazov da ubedi građane da je jedinstvo i dalje najbolji izbor. Trebalo bi da svi budemo ozbiljno zabrinuti zbog činjenice da je fragmentacija postala realna mogućnost”, dodala je.

„Moramo da poštujemo volju britanskog naroda”, izjavio je predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker, dodavši da su „posledice te odluke neizbežne”. On je pozvao britansku vladu da što pre „reši” situaciju kako ne bi došlo do neizvesnosti. „Bez obaveštenja nema ni pregovora”, rekao je insistirajući da u procesu neće biti nikakvih tajni niti tajnih pregovora sa Londonom. Lideru Nezavisne partije Ujedinjenog Kraljevstva Najdželu Faražu se obratio rečima: „Ako ste se već borili za izlazak, a narod Britanije je glasao da izađe iz EU, zašto ste ovde?”

„Nećemo vas napustiti”, obećao je lider grupe Evropska narodna partija Manfred Veber mladima u Britaniji od kojih je 73 odsto glasalo za ostanak. Populisti su dobili referendum, rekao je i obratio se Najdželu Faražu rečima „stidite se”, nazvavši ga „lažovom” osvrćući se na navodno lažiranje činjenica tokom kampanje. „Očekujemo aktiviranje Člana 50 a nakon toga brze i pravedne pregovore”, instistirao je, dodajući da je „vreme popuštanja prošlo” i pozvao političare da prestanu da „kritikuju Brisel” i preuzmu odgovornost.

Sada kad je narod Ujedinjenog Kraljevstva doneo odluku, vreme je da se pozabavimo budućnošću i prestanemo da reprodukujemo prošlost, rekao je lider Evropskih konzervativaca i reformista Sajed Kamal. Ugovori EU su jasni i moraju se poštovati, dodao je tražeći da se definiše tačan vremenski okvir pregovora o istupanju. Britanija i EU moraju ostati bliski partneri u budućnosti, a Britanci moraju postati „dobre komšije, a ne mrzovoljni sustanari”, rekao je.

Nakon molbe predsednika da prisutni omoguće sledećem poslaniku da govori, reč je uzeo lider grupe Evropa slobode i direktne demokratije Najdžel Faraž koji je rekao da se oni koji su mu se pre 17 godina smejali kada je u Parlamentu najavio kampanju za izlazak iz EU, sada ne smeju. „Vi ste, kad je u pitanju ovaj politički projekat, u zabludi”, rekao je predviđajući da Ujedinjeno Kraljevstvo neće biti poslednja članica koja će napustiti Uniju. Upozorio je da će, ako EU odbije „razuman trgovinski sporazum”, posledice biti daleko gore po 27 preostalih članica nego po Ujedinjeno Kraljevstvo. „Čak je i nikakav sporazum bolji za Ujedinjeno Kraljevstvo od ovog trulog koji imamo sada”, rekao je.

Lider grupe Evropa nacija i slobode Marin Le Pen je nazvala britanski referendum „daleko najvažnijim istorijskim događajem od pada Berlinskog zida” i vapajem ljubavi britanskog naroda prema svojoj zemlji. To je bio šamar za „stanare EU” i dokaz da projekat EU nije nepovratan proces, dodala je. Odlaganje sprovođenja odluke ne bi bilo demokratski, upozorila je ona.

Integralni izveštaj sa sednice možete pronaći ovde