Povodom Dana Evrope 9. maja, u velikom broju biblioteka širom Srbije održane su radionice za decu na kojima su mogli da se upoznaju sa raznim temama, od istorije Evrope do zaštite životne sredine. Radionice u 27 biblioteka u okviru projekta EUteka održavaće se do 17. maja.
Na Dečjem odeljenju gradske biblioteke Karlo Bijelički u Somboru održana je radionica u kojoj su učestvovali učenici Osnovne škole “Nikola Vukićević”. Cilj je bio da se da se deca školskog uzrasta upoznaju sa pojmom Evropske unije, njenim simbolima, vrednostima koje zagovara i mogućnostima koje pruža članstvo u njoj. Deca su napravila prezentaciju kojom su objasnila ono što su naučila, dva plakata, a odigrala su i online kviz da provere svoje znanje
Akcenat je, takođe bio na zaštiti životne sredine, koliko je ona važna i značajna, zatim na mogućnostima slobodnog kretanja, učenja i usavršavanja koje EU pruža.
U Kraljevu je organizovan kviz u kojem su učestvovale ekipe 5 srednjih škola sa po 2 člana. Ulenici su odgovarali na 50 pitanja u vezi sa Evropom, Evropskom unijom i kulturnim nasleđem, koja su podeljena u 10 kategorija. Cilj je bio da se obeleži Dan Evrope i da srednjoškolci pokupe nova znanja o EU, kao i podsticanje mladih da unaprede svoje obrazovanje.
Povodom obeležavanja #DanEvrope u Biblioteci je održan kviz EVROPA I MI za učenike srednjih škola sa teritorije Opštine.#EUzaTebe #EUteka @EUICBG #BibliotekaKraljevo pic.twitter.com/BVRwcbO0yX
— Kraljevačka biblioteka (@Biblioteka_Kv) May 10, 2019
Narodna biblioteka Pirot je organizovala likovnu radionicu na kojoj su deca iz vrtića crtala zastave zemalja članica EU. Radionicu je pratila izložba knjiga dečjih evropskih pisaca i slikara, kao i razgovor o putovanjima, prirodnim i kulturnim resursima zemalja EU, nacionalnim jelima, simbolima. Deca su kroz igru, zabavu i sam kreativni proces došla do novih saznanja, a njihovi osmesi, dobro raspoloženje i aktivno učestvovanje u svakom segmentu, pouzdani su dokazi o uspešnosti same radionice, kažu iz Narodne biblioteke Pirot.
25-oro dece predškolskog i mlađeg školskog uzrasta iz Jagodine učestvovala su u diskusiji o principima održivog razvoja i zaštiti životne sredine, a zatim i u osmišljavanju i izradi upotrebnih predmeta od reciklažnih materijala. Iz Narodne biblioteke u Jagodini da je ovo tema koja je u domenu dečjih interesovanja i da je ovakav način rada veoma podsticajan za usvajanje željenih vrednosti i stvaranje poželjnih navika, dok deca kažu da im je drago što mogu da „obnove planetu“.
Učenici prvog razreda Gimnazije i ekonomske škole “Branko Radičević“ i učenici osmog razreda OŠ „Đura Jakšić“ Kovin su učestvovali u radionici poznavanje sa nastankom, obeležjima, institucijama EU u organizaciji biblioteke „ Vuk Karadžić“ u tom mestu. EU je zajednica kojoj treba pripadati, poručili su nakon predavanja.
Takmičenje između 8 tročlanih ekipa učenika drugih i trećih razreda srednjih škola u Bačkoj Topoli na dva nastavna jezika (srpskom i mađarskom) organizovala je lokalna biblioteka „Eržebet Juhas“. Iz te institucije poručuju da je samo organizovanje kviza sa tematikom EU pokrenulo decu da se više edukuju o ovoj temi, ali i upoznaju prirodne lepote i geografski položaj evropskih država, domete u različitim oblastima života.
U istom gradu, aktivnosti je imala i biblioteka „Radoje Domanović“. Tamo su u prepodnevnom delu, srednjoškolci saslušali predavanje o istoriji, a potom odgovarali na pitanj u nagradnom kvizu. Nastojaćemo da obezbedimo sve uslove da Evropa dođe kod nas, poručio je jedan od učesnika. U večernjim satima, predavanje je održao istoričar Dejan Ristić, sa akcentom na očuvanju kulturnog nasleđa.
Srednjoškolci iz prvog razdred gimnazije u Narodnoj biblioteci „Dr Dušan Radić“ u Vrnjačkoj Banji pogledali prezentaciju i upoznali se sa osnovnim evropskim vrednostima i sa istorijskim okolnostima koje su dovele do osnivanja Evropske unije.
Biblioteka „Gligorije Vozarović“ Sremska Mitrovica održala je multimedijalnu radionicu i prečišćavanju voda i zaštiti životne sredine za srednjoškolce. Preko videobima je prezentovan video zapis sa lokacije prečišćivača otpadnih voda, reportaža o jezeru Vranjaš i njegovom značaju, a na temu voda i njihove zaštite; izrada likovnih i literalnih radova na temu zaštite voda uz stručno objašnjenje teme. Učesnici su napravili likovne i literarne radove na ovu temu i tvrde da su se dobro zabavili.
Predškolci izsa svojim vaspitačima iz vrtića „Dečja radost“ iz Lebana u biblioteci „Branko Radičević“ učestvovali su u edukativnoj radioninici o vrednostima EU i zaštiti prirode. Deca su pravila plakata, oslikavala balone, izrađivala makete na temu očuvanja životne sredine i zastave EU, uz edukativni razgovor. U drugom delu, predškolci su uživali u dečjoj predstavi na tekst Duška Radovića, plesali i pevali. Tako se razvija dečja svest, podstiče kreativnost, razvija mašta i pokreće jedna nova mogućnost Biblioteke da ovu praksu nastavi u budućnosti, poručuju iz Lebana.
EUTEKA je mreža 48 javnih biblioteka širom Srbije koje svojim posetiocima nude publikacije i informacije o Evropskoj uniji. Ovu inicijativu su zajedno inicirale Delegacija Evropske unije u Srbiji, Ministarstvo kulture i informisanja Vlade Republike Srbije i Narodna biblioteka Srbije potpisivanjem Memoranduma o razumevanju 2014. godine, a ovom partnerstvu se 2015. godine priključila i Kancelarija za evropske integracije Vlade Republike Srbije.