Sve države članice EU susreću se sa diskriminacijom baš kao i Srbija, ali kampanje i sprovođenje raznih obuka mogu da doprinesu da se diskriminacija smanji, rekao je šef Političkog odeljenja Delegacije EU u Srbiji Luka Bjankoni, ističući da će EU nastaviti da podržava Kancelariju poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
Socijalne tenzije nastale u uslovima ekonomske krize u Srbiji pogoduju širenju netolerancije i retorike mržnje i „reakcija države protiv svakog oblika diskriminacije trebalo bi da bude brza i odlučna čime će se poslati jasna poruka da ovakvo ponašanje nije prihvatljivo i ne može i ne sme biti tolerisano“, rekao je Bjankoni na Konferenciji „Srbija na putu tolerancije i nediskriminacije: iskustva Poverenika za zaštitu ravnopravnosti“.
Međutim, „država ne bi trebalo da bude jedini promoter za zaštitu ravnopravnosti, ulogu u tome imaju i civilno društvo i mediji“, dodao je.
Kao i u većini zemalja, usvojeni su zakoni koji je zabranjuju, ali je broj žrtava koje traže zaštitu i dalje veoma nizak, što govori da žrtve imaju problem prepoznavanja diskriminacije, ali da je svest javnosti, ali i profesionalaca i dalje na niskom nivou, zaključio je Bjankoni.
Poverenica za ravnopravnost Nevena Petrušić upozorila je da je u Srbiji ogromna etnička distanca prema Albancima, Bošnjacima, Hrvatima, Romima, a za 80 odsto građana Srbije LGBT osobe su neprihvatljive kao prijatelji i kao komšije.
To smo mi, to je naša stvarnost kojoj se moramo suprotstaviti, poručila je Petrušić.