Donacijom Evropske unije (EU) od 30 miliona evra za protekle dve godine modernizovana je infrastruktura na 27 fakulteta na svih pet državnih univerziteta u Srbiji, rečeno je na završnoj svečanosti projekta – EU HETIP, u zgradi Rektorata Beogradskog univerziteta.
Uz podršku Evropske unije kroz dvogodišnji projekat vredan 30 miliona evra, na 27 fakulteta svih pet državnih univerziteta u Srbiji obnovljena je i modernizovana oprema u cilju unapređenja nastave i razvoja visokoškolskog obrazovanja.
Kroz projekat “Unapređenje infrastrukture visokoškolskih ustanova u Srbiji” – EU HETIP, uz saradnju sa Ministarstvom prosvete, obnovljene su laboratorije, istraživački kabineti, nastavni i komunalni objekti državnih fakulteta u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu, Kraljevu, Novom Pazaru, Boru, Vrnjačkoj Banji, Čačku i Leskovcu.
“Posle dve godine vrednog rada rezultati su pred nama. Najvidljiviji rezultati su nasmejana lica zadovoljnih studenata i profesora koje sam upoznao u Beogradu, Novom Sadu i drugim gradovima. Ali krajnji rezultati ovog projekta su dalji razvoj visokog obrazovanja i povezivanje za privredom koji će omogućiti ekonomski razvoj i boljitak za celo društvo”, rekao je šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport na ceremoniji obeležavanja završetka projekta.
Od školske 2013. godine, studenti i nastavnici ovih 27 fakulteta počeli su da koriste renovirane prostore i savremenu opremu, poput multimedijalne učionice površine 400 kvadrata u zgradi Rektorata Beogradskog Univerziteta i savremene istraživačke laboratorije za genetske analize na Medicinskom fakultetu u Nišu.
Kroz projekat HETIP je nastavni prostor novosadskog Prirodnomatematičkog fakulteta povećan za 2.000 kvadratnih metara, na Goču je izgrađena nova zgrada za Šumarski fakultet, Medicinski fakultet u Nišu dobio je Laboratorija za funkcionalnu genomiku i proteomiku, a Fakultet za fiziku u Beogradu 10 laboratorija.
U Beogradu je takođe rekonstruisana Botanička bašta, u kojoj će sada moći da uživaju, pored studenata, profesora i istraživača Biološkog fakulteta i stanovnici i posetioci glavnog grada.
Moderna, višenamenska nastavna oprema značajno će poboljšati praktične veštine i kompetentnost srpskih studenata i pomoći će Ministarstvu da unapredi naučno tehničke inovacije i istraživanja koja bi, zauzvrat, trebalo da utiču na ekonomski prosperitet.
Krajnji cilj je dalji razvoj i povezivanje visokog obrazovanja sa privredom, što će omogućiti boljitak za celo društvo, jer je to u skladu sa vizijom Vlade Srbije, rekao je Devenport.
Ministar bez portfelja, zadužena za evropske integracije, Jadranka Joksimović rekla je da Srbija uči lekcije iz Evrope – da je za izlazak iz krize najvažnije ulaganje u obrazovanje.
“Evropska unija će naravno nastaviti da bude vaš glavni partner i donator u modernizaciji obrazovnog sistema Srbije u cilju prosperiteta srpskog društva”, rekao je Devenport.
Za više informacija posetite: www.hetip.rs i pogledajte video EU Info Centra i HETIP-ov film o projektu.