EU je ubedljivo najveći donator Srbije u pogledu zaštite prava deteta i nastaviće da i ubuduće podržava inicijative za pomoć i zaštitu zasnovane na pravima dece i onoga što je u njihovom najboljem interesu, rekla je Jolanda San Hose šef sektora operacija u Delegaciji EU u Srbiji tokom javnog slušanja koju je organizovao skupštinski Odbor za prava deteta.
„Neki od projekata razvijaju usluge za decu sa smetnjama u razvoju na nivou zajednice, ili rade na restrukturiranju mreže rezidencijalnih ustanova za decu, što obrazovni sistem u Srbiji čini pristupačnijim za marginalizovane grupe, jača sisteme pravosuđa i socijalne zaštite, sa ciljem unapređenja zaštite dece u Srbiji”, rekla je ona.
Kada su u pitanju prava deteta, Srbija je ostvarila izvestan napredak i EU je pozdravila uspostavljanje vladinog Saveta za prava deteta koji je zadužen za nadzor poštovanja dečjih prava. Međutim, romska, kao i deca sa smetnjama u razvoju i dalje su najizloženija diskriminaciji, rekla je San Hose.
„Romska deca se suočavaju sa mnogobrojnim problemima, poput nemogućnosti dobijanja izvoda iz matične knjige rođenih odmah nakon rođenja, što dovodi do drugih problema, naročito u pogledu pristupa socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti i obrazovanju”, dodala je.
„Osim toga, problemi poput inkluzije dece sa smetnjama u razvoju u redovnim školama, unapređenje usluga na nivou zajednice, priprema nove nacionalne strategije za prevenciju i zaštitu dece od nasilja, unapređenja sistema izvršenja alternativnih sankcija za maloletne prestupnike, te mere za njihovu reintegraciju, jesu problemi koje treba pomno pratiti”, poručila je San Hose.
Ona je pozvala Srbiju da uloži napore kako bi unapredila pravni i institucionalni okvir koji će poboljšati položaj dece sa ulice „koja su najugroženija grupa koju jedno društvo može imati” i koja se „suočavaju sa nejednakim šansama i ograničenim mogućnostima u životu, uglavnom zbog društvene isključenosti.”