Proces ulaska u Evropsku uniju je postupak koji traje i u njemu se ništa ne događa brzo, izjavio je ambasador Hrvatske u Srbiji Gordan Markotić tokom susreta sa beogradskim studentima na danu otvorenih vrata ambasade.Neke zemlja su po ubrazanom postupku ušle u EU, ali sada imaju probleme koji se utvrđuju monitoringom postignutog nivoa usklađivanja sa propisima Unije.

U slučaju Hrvatske, taj proces je trajao osam godina, a u slučajevima drugih zemalja je trajao od šest do osam godina, pogotovo ako se nije radilo o nekom brzom ulasku u Uniju, rekao je on i upozorio da Srbija mora da bude spremna na duže razdoblje za taj proces, jer je svaki ulazak neke zemlje u EU specifičan.

On je podsetio da su polazne osnove, odnosno benčmarks za pojedina pregovaračka poglavlja prvi put uvedena tokom pregovora sa Hrvatskom, kao i da je njegova zemlja prva koja je imala 35 poglavlja.

Sve je više merila za zatvaranje poglavlja i sa time se moraju pomiriti zemlje kandidati, a ulaznica za EU je sve skuplja što se kasnije u nju ulazi, rekao je Markotić.

Govoreći o ratifikaciji sporazuma o pristupanju EU, ambasador je rekao da brzina tog procesa zavisi od načina rada pojedinačnih parlamenata.

On je podsetio da je Slovačka prva ratifikovala sporazum o Hrvatskoj, poslednja je to uradila Nemačka, samo mesec dana pre ulaska Hrvatske u EU.

Da Nemačka nije ratifikovala sporazum na vreme, ceo proces bi morao da počne iz početka – od donošenja nove odluke Evropske komisije do pojedinačnih ratifikacija, rekao je Markotić.

Govoreći o koristi od članstva u EU, on je naveo činjenicu da se zemlja članice smatraju stabilnim i sigurnim.

Ulaskom u EU se dobija neograničeni pristup tržištu Unije, većim razvojnim fondovima, povećanim direktnim stranim ulaganjima i povoljnijim kreditima, rekao je on i dodao da se procesom pristupanja dolazi do efikasnijeg pravosuđa i javne uprave, znatno manje korupcije, boljeg kvaliteta života, veče mobilnosti građana i bolje zaštite potrošača.

Hrvatska ima na raspolaganju 10,6 milijardi evra iz strukturnih i investicionih fondova EU za period od 2014. do 2020, od čega će 8,3 milijarde biti upotrebljeno za ciljeve kohezione politike, dve milijarde za poljoprivredu i ruralni razvoj, a oko 250 miliona evra za ribarstvo, rekao je on, dodajući da se fondovi koriste na najbolji način tek posle pet ili šest godina članstva.

Markotić je rekao da Hrvatska nema problema oko granice sa Srbijom i da od EU dobija veliku pomoć za kontrolu granice sa Bosnom i Hercegovinom.

FoNet

 

Više o akciji:

Pod sloganom “Evropa otvoreno”, a povodom Dana Evrope, Delegacija Evropske unije i EU Info Centar, zajedno sa ambasadama zemalja članica, u maju i junu organizuju događaje u 17 ambasada koje će otvoriti svoja vrata studentima i drugim građanima.