Seminar o inkluziji Roma u Srbiji, u organizaciji Vlade Srbije i Evropske komisije, 11. juna okupio je više od 200 učesnika iz vlasti Srbije na državnom i lokalnom nivou, predstavnika organizacija civilnog društva i međunarodnih organizacija. Otvorene rasprave su bile usredsređene na napredak ostvaren u protekle dve godine, odnosno od održavanja prethodnog seminara o Romima, kao i na predstojeće izazove.

Inkluzija Roma postala je prioritet od rastućeg značaja u Evropskoj uniji posmatrano iz dva aspekta:

  • a) poštovanja osnovnih prava i antidiskriminacija;
  • b) ekonomskog aspekta koji podrazumeva ulaganje u romsku populaciju koje će omogućiti razvoj njihovih radnih potencijala u budućnosti, na korist čitavom društvu.

Sve veći značaj strategija za Rome u EU se ogleda i u sve većem značaju inkluzije Roma u kontekstu pregovora o proširenju.

Tokom rasprave je naglašen značaj bliske saradnje sa akterima na lokalnom nivou, uključujući organizacije civilnog društva, kako u pripremnoj tako i u izvršnoj fazi nove Strategije i Akcionog plana za Rome. Za postizanje vidljivog napretka su podjednako važni snažna politička volja, jasno definisana institucija odnosno telo koje će biti nadležno za primenu i nadzor Strategije i Akcionog plana, te obezbeđivanje dovoljne količine sredstava i administrativnih kapaciteta.

Dogovoren je i niz konkretnih mera u oblasti civilne registracije, obrazovanja, zapošljavanja, socijalne i zdravstvene nege, smeštaja, slobode kretanja i readmisije. Ove obaveze će biti sadržane u zajedničkim operativnim zaključcima koji će biti objavljeni nakon današnjeg seminara.

Potpredsednica Vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović koja je nedavno imenovana za Vladinog koordinatora za inkluziju Roma, naglasila je da je „obaveza Srbije da postupa brže i efikasnije kako bi unapredila životne uslove i socijalnu inkluziju Roma u Srbiji”.

Direktor Generalnog direktorata za susedstvo i pregovore o proširenju Evropske komisije Žan Erik Pake, istakao je da će „Evropska unija nastaviti da pažljivo prati napredak inkluzije Roma u Srbiji u okviru pristupnih pregovora, a prvenstveno u okviru poglavlja 23 koje se tiče pravosuđa i osnovnih prava. Srbija može da računa na podršku Evropske unije u ovoj oblasti, ukoliko bude postojala snažna politička posvećenost, zdrav politički okvir i konkretan napredak na terenu“.