Prelepe građevine iz perioda secesije obeležavaju svaku šetnju ulicama Subotice i one predstavljaju specifičnost ovog grada, ali i svojevrsni arhitektonski potpis. Međutim, u drugoj polovini 19. veka, vrlo prisutan bio je i stil poznat kao istoricizam.

Ako obratimo pažnju, videćemo više objekata iz ovog perioda, kao što je zgrada Gimnazije „Svetozar Marković“, jedno od glavnih obeležja Subotice. Istoricizam je zapravo odredio njen graditeljski profil, ali i profil njenog mađarskog komšije – Baje. Ovaj stil nije prisutan samo u graditeljstvu, već i u drugim umetničkim oblastima.

Povodom Svetskog dana kulturnog nasleđa, Subotičani su mogli da se upoznaju sa ovim zanimljivim periodom kroz izložbu „Istoricizam u Bačkoj – Subotica“, čije vođenje je organizovao EU info kutak z Novog Sada i Gradski muzej Subotica. Reč je o zajedničkom prekograničnom projektu Gradskog muzeja u Subotici i Muzeja Tur Ištvan u Baji.

Foto: Svetlana Kolović

“Stil istoricizma određuje arhitektura jezgra Subotice i Baje, a u muzejskim zbirkama ima određeni broj predmeta koji pružaju uvid i u druge oblasti likovne te primenjene umetnosti ovog stilskog pravca”, objašnjava dr Olga Kovačev Ninkov, istoričarka umetnosti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EU info point Novi Sad (@euinfons)

Ovaj period obuhvala drugu polovinu 19. veka, prekretnicu vekova i delimično međuratni period, a predstavlja proces urbanizacije oba grada. Projekat jasno pokazuje zajedničke tačke u razvoju, umetničkim i kulturnim vezama između dva grada, ne samo njihovim stanovnicima nego i posetiocima. Upravo je zato cilj projekta, između ostalog, predstavljanje zajedničkog kulturnog nasleđa.

„Veza između Subotice i Baje je već tradicija. Nekada su pripadali istoj županiji, a mediji su u tom 19. veku, na primer, izveštavali o oba grada. Takođe postoje jake trgovačke i porodične veze“, rekla je Kovačev Ninkov.

Foto: Svetlana Kolović

Saradnja između muzeja Tur Ištvan iz Baje i Gradskog muzeja u Subotici još jedna je stanica dugogodišnje uspešne saradnje i realizacije niza zajedničkih projekata. Tokom realizacije projekta očekuje se porast turista i interesovanja ne samo stručne nego i šire javnosti za vrednosti raznolikog kulturnog nasleđa oba naselja.

„Između ostalog ovaj projekat je započet da bismo izgradili jednu kulturnu rutu između Baje i Subotice i preko različitih aktivnosti pokušavamo da uspostavimo tačke spajanja i različitosti u oba grada“, kaže Aniko Baba Mihajlović, direktorka Gradskog muzeja Subotica.

Foto: Svetlana Kolović

Kroz različite aktivnosti u projekat su uključeni i mladi, odnosno učenici srednjih škola u Subotici. Održane su i različite radionice za srednjoškolce gde su đaci imali priliku da se upoznaju sa sa specifičnostima istoricizma.

Pročitajte još:

U šetnji kroz secesiju

Nove tehnologije za stare vrednosti

Moje drage komšije