U okviru projekta Evropske unije HUMAN RIGHTS PROMENE – HUMAN RIGHTS PROmotion of MEntal health NEtworks, a povodom 10. oktobra – Svetskog dana mentalnog zdravlja, Caritas Srbije je u saradnji sa Klinikom za psihijatrijske bolesti Dr Laza Lazarević, Mrežom za promociju mentalnog zdravljaNaUm“, udruženjemProstor“ i drugim saradnicima organizovao manifestaciju „Minut do 12 za mentalno zdravlje“ u cilju promocije mentalnog zdravlja, ljudskih prava, smanjenja stigme i diskriminacije osoba sa mentalnim smetnjama.

Prva aktivnost u sklopu ove manifestacije održana je u prostorijama Opštine Novi Beograd, gde je organizovana tribina pod nazivom „Minut do 12 za mentalno zdravlje“ na kojoj je govorila dr Gorica Đokić iz Klinike za psihijatrijske bolesti Dr Laza Lazarević, uz učešće članova udruženja korisnika psihijatrijskih usluga, lekara i predstavnika nevladinih organizacija.

Program je zatim nastavljen u Domu omladine Beograda gde je Marina Kostić iz Caritasa Srbije pozdravila  sve prisutne i predstavila projekat HUMAN RIGHTS PROMENE u okviru kog Caritas pokreće dvomesečnu anti-stigma kampanju koja će biti realizovana u 13 opština obuhvaćenim projektom. Fokus kampanje biće stavljen na edukativne radionice za učenike srednjih škola. Kampanja, koju Caritas sprovodi u okviru pomenutog EU projekta, trajaće do 10. decembra, Svetskog dana ljudskih prava, za kada je planiran još jedan javni događaj kao i prikazivanje dokumentarnog filma o poštovanju ljudskih prava osoba sa mentalnim smetnjama i osoba sa invaliditetom.

Učesnicima se potom obratio i g. Nikolas Bizel, predstavnik Delegacije Evropske Unije u Srbiji, koji je istakao značaj promovisanja efektivne akcije za povećanje socijalne inkluzije, u cilju suzbijanja bilo koje vrste diskriminacije i stigmatizacije, kao i za podizanje svesti o problemima mentalnog zdravlja. Problem mentalnog zdravlja je problem koji može da se desi svakome, on je globalnog karaktera i tiče se čitavog društva. Organizacija ovakve vrste kampanja je od presudne važnosti za efikasno i sistematsko suočavanje sa ovim problemom.

Članovi udruženja „Duša“, Bojana Ivanov i Petar Jugović, u svom obraćanju prisutnima poslali su jednu od najvažnijih poruka – to da su i oni ljudi, da žele da se izbore za svoja prava i da u očima društva budu ravnopravan deo populacije.

Manifestacija je dala priliku udruženjima korisnika psihijatrijskih usluga da predstave svoje kreativne radove. Pored toga, posetioci su bili u prilici da učestvuju i u mnogim aktivnostima koje su udruženja pripremila: fotosešn pod nazivom „Različiti, a jednaki“, stres test, kviz o predrasudama, privremeno tetoviranje „Destigmatizuj se“ itd. Najviše pažnje privukla je „Živa biblioteka“ gde su učesnici mogli da čuju priče i iskustva osoba koje su patile od depresije, napada panike i fobije, opsesivno-kompulzivnog poremećaja ili pak osoba koje vode grupe samopomoći.

Članovi udruženja „Prostor“ predstavili su brošuru „Hearing voices, grupe samopomoći“, objavljene u okviru projekta podržanog od strane Ambasade Australije. Prisutnima se obratio i g. Glen Morison, prvi sekretar i konzul Ambasade Australije.

Učesnici su takođe imali priliku da pogledaju predstavu „Zašto baš ja?“ u izvođenju pacijenata Specijalne psihijatrijske bolnice Kovin.