Foto: FoNet

Predstavnici Nacionalne službe za zapošljavanje i 85 lokalnih samouprava potpisali su sporazume o otvaranju 40 novih klubova za traženje posla, 10 centara za informisanje i profesionalno savetovanje i 80 samouslužnih radnih stanica, koji će biti uspostavljeni uz finansijsku podršku Evropske unije

Sporazumi obavezuju Nacionalnu službu da obezbedi opremu i obučeno osoblje za rad klubova, CIPS-ova i samouslužnih radnih stanica, u periodu od 12 meseci, a lokalne samouprave da obezbede adekvatan prostor i nakon isteka 12 meseci preuzmu na sebe održivost aktivnosti. Na taj način biće proširena mreža za pomoć nezaposlenima u aktivnom traženju posla u okviru profesionalne orjentacije i karijernog savetovanja. Istovremeno, namera je da se lokalne samouprave aktivnije uključe u pružanje podrške nezaposlenima, kako bi se smanjila stopa nezaposlenosti.

Otvaranje novih jedinica za nezaposlene finansira se iz EU projekta “Pomoć teže zapošljivim grupama”, koji je zvanično predstavljen na događaju. Projekat, koji sa 6,5 miliona evra finansira Evropska unija, a sufinansira Nacionalna služba za zapošljavanje sa 3,6 miliona evra, fokusiran je na nezaposlene bez ili sa niskim kvalifikacijama, dugoročno nezaposlene, stanovnike ruralnih oblasti i Rome.

U okviru projekta nedavno je raspisan javni poziv za sprovođenje programa pripravnika kojim je predviđeno da 450 nezaposlenih sa evidencije NSZ iz ruralnih područja zasnuje pripravnički radni odnos i osposobi se za rad u struci i polaganje pripravničkog, odnosno stručnog ispita. Njih će zaposliti poslodavci iz ruralnih područja, i imaće sva prava koja proizilaze iz radnog odnosa (radni staž, osiguranje, penziono, zdravstveno).

Karavani za zapošljavanje, nova usluga namenjena nerazvijenim opštinama, podrazumeva da mobilni timovi NSZ putuju u udaljena, teško pristupačnih područja i informišu nezaposlene koji nisu u evidenciji o svim uslugama koje mogu dobiti od Nacionalne službe. U saradnji sa lokalnim školama i mesnim zajednicama biće organizovani skupovi za nezaposlene, a prioritet su osobe sa invaliditetom, Romi, ali i ostala lica iz ugroženih grupa.

S obzirom na to da veliko interesovanje nezaposlenih vlada za obuke prema potrebama tržišta rada, koje NSZ redovno sprovodi, kroz EU projekat „Pomoć teže zapošljivim grupama“ u naredne dve godine biće obučeno još najmanje 5400 ljudi.

Predstavljanju projekta i potpisivanju sporazuma između NSZ i lokalnih samouprava prisustvovali su i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin i predstavnik Delegacije EU Štefen Hudolin.

Sve mere koje se sprovode kroz projekat treba da pomognu nezaposlenima da postanu aktivniji na tržištu rada i unaprede veštine i znanja za aktivno traženje posla. Decentralizacija u oblasti politike zapošljavanja i uključivanje lokalnih samouprava u sprovođenje mera za podršku nezaposlenima, doprineće povećanju zaposlenosti, što je i krajnji cilj projekta.

 

Projekat „EU Pomoć teže zapošljivim grupama“ pomaže nezaposlenima da unaprede znanje i veštine za aktivno traženje posla i da na taj način postanu konkurentniji na tržištu rada. Projekat treba da doprinese smanjenju nezaposlenosti, sa posebnim fokusom na teže zapošljive gupe. Projekat finansira Evropska unija sa 6,5 miliona evra, a sufinansira Nacionalna služba za zapošljavanje sa 3,6 miliona evra. Dodatnih 1,2 miliona evra Evropska unija ulaže u pomoć implementaciji projekta.