Centar za kontrolu lakog naoružanja u jugoistočnoj Evropi (SEESAC) je 20. decembra uspešno završio sprovođenje ODLUKE SAVETA EU 2013/730/CFSP čiji je cilj podrška projektu Aktivnosti razoružanja i kontrole oružja u jugoistočnoj Evropi (EUSAC) vrednog pet miliona evra koji je u periodu od 2014-2016. sproveden u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu*, Bivšoj jugoslovenskoj Republici Makedoniji, Moldaviji, Crnoj Gori i Srbiji. Pogledajte postignuća ovog projekta u ovom kratkom videu.

Zajedno sa partnerima iz nadležnih ministarstava, poboljšali smo bezbednost zaliha u jugoistočnoj Evropi kroz infrastrukturna unapređenja i izgradnju kapaciteta. Bezbednost je unapređena u 11 skladišta širom regiona, a kroz obuku o fizičkoj bezbednosti i upravljanju zalihama je prošlo 75 službenika ministarstava unutrašnjih poslova i odbrane i 102 policijska službenika.

Pomogli smo u suzbijanju rizika od širenja malokalibarskog i lakog naoružanja i municije uništavanjem 17.244 komada malokalibarskog i lakog oružja, 4.967 delova ovakvog oružja i 12.867 komada municije širom jugoistočne Evrope. Osim toga, svake godine smo 9. jula na Međunarodni dan uništavanja oružja usklađivali regionalne napore u ovom kontekstu.

Uspostavljanje Mreže eksperata za vatreno oružje u jugoistočnoj Evropi (SEEFEN), koja pomaže suzbijanje neovlašćenog prometa oružja, bio je jedan od glavnih ciljeva komponente projekta usmerene na obeležavanje, praćenje i vođenje evidencije o malokalibarskom i lakom naoružanju. Ova regionalna platforma za suzbijanje ilegalne trgovine oružjem je omogućila koordinaciju aktivnosti, razmenu informacija i znanja među višim policijskim i carinskim službenicima kao i pripadnicima istražnih organa, uspostavljanje bliske saradnje sa ključnim međunarodnim institucijama poput Europola, Interpola, Generalnog direktorata Evropske komisije za migracije i unutrašnje poslove i policijskih službi država članica EU. Organzovali smo šest sastanaka SEEFEN-a koji su okupili više istražitelje iz Albanije, BiH, sa Kosova, iz Crne Gore, Srbije i Bivše jugoslovenske Republike Makedonije.

U okviru aktivnosti suzbijanja neovlašćenog prometa oružja, Albaniji smo pomogli da uspostavi evidenciju elektronskog oružja i obuči 127 službenika. U Bosni i Hercegovini, kontrola malokalibarskog i lakog naoružanja je poboljšana kupovinom nove opreme. Kapacitet Kosova za praćenje ove vrste oružja je takođe unapređen nabavkom nove opreme i obukom 166 policijskih službenika. Istovremeno, Srbija je razvila svoje istražne kapacitete.

Organizovanjem redovnih bilateralnih i regionalnih sastanaka komisija za kontrolu malokalibarskog i lakog naoružanja, postignuta je veća regionalna saradnja u pogledu informisanja te razmene informacija i znanja. U protekle tri godine su održana dva bilateralna i šest regionalnih sastanaka na kojima su učesnici razgovarali o strategijama i akcionim planovima za kontrolu malokalibarskog i lakog naoružanja, zakonodavstvu i usklađenosti sa međunarodnim okvirima, sprečavanju i smanjenju oružanog nasilja i značaju prikupljanja i analize podataka.

Sproveli smo istraživanja sa ciljem razvoja regionalnih kapaciteta za suzbijanje trgovine malokalibarskim i lakim naoružanjem i municijom kroz mapiranje i analizu strukture neovlašćenog prometa na Kosovu. Osim toga, izrađena je i studija izvodljivosti povezivanja evidencija malokalibarskog i lakog naoružanja u jugoistočnoj Evropi te procena rizika od prometa vatrenog oružja u regionu. Dovršen je Zbornik zakona o oružju i objavljen na internet stranici SEESAC-a te preveden na sve jezike regiona i engleski. Sprovedena je i regionalna studija o malokalibarskom i lakom naoružanju i rodu i objavljena zajedno sa Priručnikom na engleskom i svim jezicima regiona. Studija daje nove uvide u međupovezanost roda i ponašanja i praksi povezanih sa ovim tipom naoružanja, a priručnik nudi delotvorna rešenja za ove izazove.

Kampanje prikupljanja i informisanja javnosti su organizovane sa ključnim institucijama u BiH (Budi na pravoj strani) 2014, u Srbiji (Iskoristi priliku) 2015; Crnoj Gori (Poštuj život, vrati oružje) 2015. i 2016. U dvema regionalnim kampanjama na društvenim medijima o opasnosti pucanja na proslavama (Slavi srcem, ne pištoljem) i žrtvama oružanog nasilja (Čuj glasove žrtava) učestvovalo je 6,4 miliona ljudi. Konačno, u jesen 2016. su pokrenute tri višejezične kampanje o opasnostima zloupotrebe malokalibarskog i lakog naoružanja i načinima na koji ono podiže nivo nasilja u porodici: u Moldaviji (Učinimo Moldaviju bezbednom), Albaniji (Ne pucaj, voli) i Srbiji (Da ne bude kasno). SEESAC je takođe mapirao incidente povezane sa vatrenim oružjem u Srbiji, Albaniji i na Kosovu, a sprovedeno je i detaljno istraživanje javnog mnjenja o vatrenom oružju u Albaniji.

Ponosni smo na činjenicu da je Savet EU 19. decembra usvojio ODLUKU 2016/2356 čime je obezbeđeno dodatnih 6,5 miliona evra podrške aktivnostima razoružanja i kontrole oružja u jugoistočnoj Evropi za period od 2017. do 2019. u okviru Strategije EU za suzbijanje neovlašćenog sakupljanja i prometa malokalibarskog i lakog naoružanja i municije.

*Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom SB UN 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova.