U Beogradu je predstavljen nacionalni agregator za prikupljanje kulturnog nasleđa Srbije.

Srpsko kulturno nasleđe je do sada svoj put do Europeane nalazilo kroz agregatore poput Evropske biblioteke i projekata kao što su Zbirke Europeane 1914-1918 i Europeana Awareness. Zahvaljujući nacionalnom agregatoru, kroz Europeanu će moći da bude objavljeno još više očaravajućeg nasleđa zemlje.

Tamara Butigan Vučaj, zamenica direktora Narodne biblioteke Srbije je izjavila: „Uspostavljanje agregatora u Srbiji je važno jer će obezbediti centralno, nacionalno mesto preko kog ćemo dati doprinos Europeani”. Prvi rezultati se očekuju krajem 2015.

Predstavljanje agregatora bilo je deo događaja „Knjige i kultura kao kapija ka EU” koji je poslužio i kao prilika za promociju bibliotekarske mreže u Srbiji. Događaj je rezultat saradnje Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, Ministarstva kulture i informisanja, Narodne biblioteke Srbije i Kancelarije za evropske integracije.

Srbija u Europeani

Deo događaja je bio posvećen ‘Srbiji u Europeani’. Organizatori su želeli da pokažu svu vrednost saradnje sa Europeanom te da bibliotekarima predoče srpsko nasleđe koje je već dostupno u okviru Europeane.

Biblioteka grada Beograda već učestvuje u dva projekta Europeane: LoCloud i Europeana Awareness. Predrag Đukic, pomoćnik direktora, podstakao je bibliotekare u Srbiji da razmisle o upotrebi LoCloud-a, odnosno jedinstvenog „oblaka za kulturu”, kako bi digitalizovali svoje biblioteke.

Govorio je i o akcijama prikupljanja predmeta na kojima je sačuvana porodična istorija žitelja Beograda, Čačka i Novog Sada iz Prvog svetskog rata. Akcije su izazvale veliku pažnju kako bibliotekara iz cele Srbije, tako i šire javnosti.

Narodna biblioteka Srbije je bila partner na projektu Zbirke Europeane 1914-1918. Nemanja Kalezić koji je koordinirao aktivnostima u okviru projekta, govorio je o iskustvu stečenom na projektu kao i Velikom ratu, nacionalnoj digitalnoj biblioteci o Prvom svetskom, odnosno Velikom ratu. Vlasnici predmeta koji potiču iz ovog perioda su mogli da daju svoj doprinos slanjem materijala na adresu velikirat@nb.rs.

Adam Sofronijević, rukovodilac bibliotečkih sistema u univerzitetskoj biblioteci Svetozar Marković, govorio je učešću ove biblioteke u projektima Biblioteke i Novine Europeane. Zahvaljujući ovim projektima (i bibliotečkom domenu za prikupljanje kulturnog nasleđa, Evropska biblioteka) na Europeani je sada dostupno oko 700.000 digitalizovanih stranica iz Univerzitetske biblioteke, zajedno sa 400.000 digitalizovanih novinskih strana.

U okviru svoje prezentacije, Adam je posvetio nekoliko slajdova odgovoru na pitanje: Zašto Europeana? Njegov ubedljiv argument je glasio: da bismo bili deo zajednice, da bismo bili viđeni, saznali šta se dešava na drugim mestima i da bismo se socijalizovali.

Muzej primenjene umetnosti je dao doprinos modnom projektu Europeane – Europeana Fashion. Kustos Dejan Sandić je pričao o tome kako je ovaj muzej prvi koji je ostvario saradnju sa Europeanom, tako što je 500.000 muzejskih eksponata digitalizovao i stavio na internet. Dejan je spomenuo i dva izazova sa kojima su u muzeju bili suočeni: dostizanje standarda licence Creative Commons i modela podataka Europeane.

Jugoslovenska kinoteka, nacionalni filmski arhiv Republike Srbije, učestvovala je u projektu European Film Gateway, kao i u njegovom nastavku EFG1914. Kroz taj projekat, Jugoslovenska kinoteka je obezbedila 63 filma o Velikom ratu koji su sada dostupni na stranicama projekta European Film Gateway i internet stranici Europeane. Aleksandar Erdeljanović, direktor Arhiva, prikazao je film „Život u srpskom vojnom logoru na Banjici” i objasnio različite aspekte restauracije i digitalizacije filma.

Cilj ovih prezentacija je da pokažu da u Srbiji postoji snažan zamah za prikupljanje, digitalizaciju i prikazivanje nacionalnog kulturnog nasleđa. Zahvaljujući razvoju nacionalnog agregatora za prikupljanje kulturne zaostavštine, srpsko kulturno nasleđe će, kroz Europeanu, biti dostupno svim građanima Evrope.

Tamara Butigan Vučaj, zamenica direktora Narodne biblioteke Srbije.

izvor: http://pro.europeana.eu/blogpost/serbia-launches-new-heritage-aggregator-for-europeana