U okviru projekta „Otvorena kapija za novi početak“ u opštini Aleksinac započet je proces deinstitucionalizacije osoba sa mentalnim i intelektualnim teškoćama i prvi put je uspostavljena usluga „stanovanje uz podršku“ za osobe sa intelektualnim i mentalnim teškoćama.

U aleksinačkom selu Tešica danas je otvoren novi objekat (montažna kuća) u kojem se realizuje ova usluga za četiri korisnika koji su izmešteni iz Radne jedinice za smeštaj duševno obolelih lica u Tešici koja je deo Gerontološkog centra „Jelenac“ iz Aleksinca.

Objekat su svečano otvorili gospodin Ramunas Janušauskas, šef za informisanje, komunikaciju i medije u Delegaciji Evropske unije u Srbiji, Aleksandar Vulin, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije i gospodin Dragan Veselinović, direktor Gerontološkog Centra. Otvaranju su prisustvovali i predstavnici lokalne samouprave, partneri koji realizuju projekat, zaposleni u Radnoj jedinici Tešica kao i predstavnici drugih institucija.

„Mi se borimo da proces deinstitucionalizacije bude brz, ali on mora da bude moguć i da bude održiv“, rekao je ministar Vulin prilikom svečanog otvaranja objekta. On je istakao da „kuće nisu dovoljne, već su ljudi ti koji određuju da li će nešto uspeti“ i dodao da otvaranje objekta ne bi bilo moguće bez podrške EU i lokalne samouprave Aleksinac.

Predstavnik Delegacije EU u Republici Srbiji Ramunas Janušauskas rekao je da je projekat „Otvorena kapija za novi početak“, u okviru koga je objekat sagrađen, vredan oko 180.000 evra, od čega je EU finansirala 84 odsto.

„Važno je da razumemo da sugradjani sa mentalnim poteškoćama u Srbiji imaju pravo da  učestvuju u svim aspektima društvenog života. Procene su da ih ima 300.000 (trista hiljada) u Srbiji.Izmeštanje osoba sa mentalnim i intelektualnim problemima iz ustanova je tek počelo. Svi znamo da je to težak proces. To je proces sa kojim su se suočavale i druge evropske zemlje a sada je red na Srbiju,“ rekao je Janušauskas.

„Naš cilj je da osobe sa mentalnim problemima postanju aktivni članovi lokalnih zajednica,“ dodao je.

Direktor Gerontološkog centra Dragan Veselinović rekao je da je danas otvoren objekat za taj centar „jedan novi početak i novi izazov“.

Novootvoreni objekat sagrađen je na posebnoj parceli, u neposrednoj blizini Ustanove u Tešici. Četiri osobe koje su bile na institucionalnom smeštaju, nakon pripreme i selekcije od strane stručnog tima, sada žive u objektu (od sredine decembra 2014) i imaju stalnu podršku angažovanog osoblja. Nakon šest meseci, u junu 2015. ova četiri korisnika se izmeštaju u urbanu sredinu uz postepeno smanjenje stepena podrške.

Projektom je planirano je da se u montažni objekat, nakon preseljenja prve grupe korisnika, sredinom juna 2015, useli druga, nova grupa od 4 korisnika. Objekat će se koristiti za dalji razvoj usluge “stanovanje uz podršku” koju Gerontološki centar “Jelenac” planira da licencira.

Projekat „Otvorena kapija za novi početak“ realizuju Gerontološki centar „Jelenac“ iz Aleksinca u partnerstvu sa opštinom Aleksinac i Društvom za razvoj kreativnosti iz Aleksinca. Projekat je započeo u junu 2014. i traje do sredine decembra 2015. Ukupna vrednost projekta je 181.120 evra, od čega EU finansira 84 odsto.

Ovim projektom se uspostavljaju dve  nove usluge: stanovanje uz podršku i usluge Dnevnog boravka. Krajnji očekivani rezultat ovog projekta je uspešna deinstitucionalizacija ukupno 8 korisnika Radne jedinice u Tešici, uspešna priprema 12 korisnika za proces izmeštanja  kao i  prevencija institucionalnog smeštaja u aleksinačkoj opštini.

Evropska unija donirala je više od 2,3 miliona evra bespovratnih sredstava – donacija za 19 projekata u okviru kojih se očekuje: otvaranje novih 19 servisa u sistemima socijalne zaštite i zdravstva u Srbiji, deinstitucionalizacija 150 osoba koji su trenutno na smeštaju u rezidencijalnim ustanovama socijalne zaštite ili u specijalnim psihijatrijskim bolnicama, priprema 190 osoba za deinstitucionalizaciju i zbrinjavanje 533 osoba iz zajednice, koje su u riziku od institucioanalizacije. Projekti se realizuju u okviru projekta Otvoreni zagrljaj (www.otvorenizagrljaj.rs).

Od 2000. do danas EU je uložila 144 miliona evra za podršku socijalnom sektoru u Srbiji.