Evropski savet je usvojio zaključke o migracijama, trgovini, globalnim i ekonomskim pitanjima i spojnim odnosima.

MIGRACIJE

  1. Evropski savet je razmotrio najnovije događaje u vezi sa sveobuhvatnom migracijskom politikom EU i istakao značaj njenog sprovođenja. U raspravi je posebna pažnja poklonjena njenoj spoljnoj dimenziji.

Zaštita spoljnih granica

  1. Stupanje na snagu Uredbe o evropskoj graničnoj i obalskoj straži 6. oktobra i nacionalni napori su važni koraci u jačanju kontrole nad spoljnim granicama i povratku Šengenu prilagođavanjem privremenih kontrola na unutrašnjim granicama kako bi se odgovorilo na aktuelne potrebe. Države članice sada šalju osoblje i opremu evropskoj graničnoj i obalskoj straži kako bi se do kraja godine postigao puni kapacitet za brzo reagovanje i vraćanje migranata.
  2. Evropski savet poziva na brzo usvajanje revidiranog Zakonika o šengenskim granicama kojim se nameća sistemska kontrola svih putnika koji prelaze spoljne granice EU i poziva Savet da do kraja 2016. utvrdi svoj stav o sistemu ulaska/izlaska. Sa zadovoljstvom očekuje predstojeći predlog Komisije za uspostavljanje evropskog sistema za informacije o putovanjima i njihovo odobrenje (ETIAS) koji će omogućiti da se unapred sprovedu bezbednosne provere putnika kojima ne treba viza i da im se, prema potrebi, odbije ulazak.

Rešavanje pitanja migracijskih tokova

(a) Sprečavanje nezakonitih migracija na centralnomediteranskoj ruti

  1. Potrebno je uložiti više napora kako bi se suzbio priliv nezakonitih migranata, naročito iz Afrike, i povećale stope vraćanja. Prepoznajući značajan doprinos, između ostalog i finansijske prirode, koji su najizloženije države članice dale poslednjih godina, Evropski savetl:
  • podseća na važnost nastavka rada na sprovođenju okvira za partnerstvo za saradnju sa pojedinačnim zemljama porekla ili tranzita, sa akcentom na Africi. Njegov cilj je postizanje konkretnih i merljivih rezultata u smislu sprečavanja nezakonitih migracija i vraćanja nezakonitih migranata i stvaranje i primena nužnih podsticaja primenom svih relevantnih politika, instrumenata i alata EU, uključujući razvoj i trgovinu;
  • podseća na potrebu za iskorenjivanjem temeljnih uzroka migracija u regionu, između ostalog pružanjem podrške raseljenima u regionu, čime bi se olakšalo sprečavanje nezakonitih migracija i u tom kontekstu naglašava doprinos Akcionog plana iz Valete i predloženog plana za spoljna ulaganja. Pozdravlja Njujoršku deklaraciju za izbeglice i migrante i sve globalne aktere poziva da u tom kontekstu preuzmu svoj deo odgovornosti;
  • prima k znanju Komisijin „Prvi izveštaj o napretku u okviru za partnerstvo sa trećim zemljama u sklopu Evropskog migracijskog programa”;
  • poziva visoku predstavnicu, odnosno potpredsednicu Komisije, da na sastanku Evropskog saveta u decembru predstavi napredak u radu sa pet odabranih afričkih zemalja i prve rezultate ostvarene u oblasti dolazaka i vraćanja. Na osnovu tog izveštaja će biti utvrđene smernice za nastavak rada na paktovima i razmotrena primena pristupa na druge zemlje;
  • poziva sve aktere da nastave da blisko sarađuju na paktovima sa ciljem jačanja operativnog sprovođenja, a države članice poziva da poboljšaju postupke za vraćanje na nacionalnom nivou.

Održavanje i pooštravanje kontrole na istočnomediteranskoj ruti 

  1. Za trajnu stabilizaciju stanja na istočnomediteranskoj ruti potrebno je dalje sprovođenje sporazuma između EU i Turske i trajna podrška zemljama na zapadnobalkanskoj ruti. Evropski savet poziva:
  • na dalji rad na ubrzanju vraćanja sa grčkih ostrva u Tursku, u skladu sa sporazumom između EU i Turske, a naročito kroz poboljšanje efikasnosti i brzine postupaka za dobijanje azila;
  • na brzo imenovanje stalnih koordinatora u grčkim centrima za prihvat i registraciju;
  • države članice da se u potpunosti odazovu pozivima relevantnih agencija EU u pogledu sredstava za koja su procenile da su nužna za pomoć Grčkoj;
  • na dalji napredak u vezi sa čitavim nizom obaveza u odnosu na sve države članice sadržanih u sporazumu EU i Turske, između ostalog u pogledu liberalizacije viznog režima. Poziva kozakonodavce da tokom sledećih nekoliko nedelja postignu dogovor o preispitivanju mehanizma suspenzije koji se primenjuje na vize.
  1. Evropski savet pozdravlja napredak postignut u izradi paktova sa Libanom i Jordanom u cilju povećanja podrške izbeglicama i prihvatnim zajednicama u obema zemljama i potpisivanja dokumenta „Zajednički put napred EU i Avganistana u vezi sa pitanjima migracija” 2. oktobra za hvatanje u koštac sa izazovima povezanima sa nezakonitim migracijama i poboljšanje praktične saradnje u oblasti vraćanja, ponovnog prihvata i reintegracije.

(c) Oprez u pogledu drugih ruta

  1. EU nastavlja saradnju sa drugim zemljama i pomno prati tokove na drugim migracijskim rutama, uključujući zapadnomediteransku, kako bi mogla brzo da reguje na razvoj događaja.

e-savet-mogerini-ostali

Rad na drugim elementima sveobuhvatne strategije

  1. Evropski savet poziva:
  • Evropsku kancelariju za podršku azilu (EASO) da osigura što skoriji početak rada interventne grupe za azil kako bi u svako doba i sa dovoljno ljudi pomagala najizloženijim državama članicama. U tu svrhu će države članice EASO-u što pre staviti na raspolaganje potrebne stručnjake, a EASO će doprineti naporima država članica sprovođenjem obuka, prema potrebi sklapati ugovore za angažman dodatnih stručnjaka ili usluge uz podršku Komisije;
  • države članice na dalje jačanje rada na ubrzanju premeštaja, naročito kada je reč o maloletnicima bez pratnje i na postojećim programima za preseljenje[1];
  • Savet da pre isteka godine postigne dogovor o stavu prema planu za spoljna ulaganja, čija je svrha podsticanje ulaganja i otvaranje radnih mesta u partnerskim zemljama, sa ciljem brzog postizanja dogovora sa Evropskim parlamentom u prvoj polovini 2017.
  1. Evropski savet poziva i na nastavak rada na reformi zajedničkog evropskog sistema azila, kao i rada na razmatranju budućeg načina primene načela odgovornosti i solidarnosti. Evropski savet će to pitanje ponovo razmatrati u decembru.

TRGOVINA

  1. EU je posvećena snažnoj trgovinskoj politici kojom se iskorišćavaju prednosti otvorenih tržišta za rast i otvaranje novih radnih mesta uzimajući pritom u obzir pitanja koja zabrinjavaju njene građane. Nekoliko miliona radni mesta u EU zavisi od trgovine koja jeste i ubuduće će biti snažan pokretač rasta. Trgovina ujedno pruža veći izbor potrošačima i više prilika evropskim preduzećima, uključujući mala i srednja. Evropski savet ponovo potvrđuje posvećenost EU otvorenom i multilateralnom trgovinskom sistemu koji se zasniva na pravilima.
  1. Trgovinski interesi EU obuhvataju potpunu odbranu i unapređenje standarda u oblasti životne sredine i društvenih i potrošačkih standarda koji zauzimaju centralno mesto u evropskom načinu života i prava vlada na zakonsko uređivanje. EU će se, kao najveći trgovinski blok na svetu i vodeći zagovornik globalnih standarda, i dalje baviti pitanjima koja zabrinjavaju građane dok će zemljama članicama pomagati da se brzo prilagode promenama u globalizovanom svetu.
  2. Evropski savet smatra da se protiv nepoštene trgovinske prakse treba boriti delotvorno i energično. Za očuvanje evropskih radnih mesta i osiguranje poštenog nadmetanja na otvorenim tržištima i očuvanje slobodne trgovine presudna je delotvornost instrumenata EU za trgovinsku zaštitu u suočavanju sa globalnim izazovima. Za to je do kraja 2016. potrebno postići hitan i uravnotežen dogovor o stavu Saveta u vezi sa sveobuhvatnom modernizacijom svih instrumenata trgovinske zaštite. Potrebne su odgovarajuće odredbe za rešavanje situacija u kojima ne prevladavaju tržišni uslovi. U tom smislu Evropski savet k znanju saopštenje Komisije „U susret snažnoj trgovinskoj politici EU u interesu otvaranja novih radnih mesta i rasta” od 18. oktobra 2016.
  3. Evropski savet je ocenio trenutno stanje pregovora koji se sa ključnim partnerima vode o sporazumu o slobodnoj trgovini. Evropski savet je naglasio da je važno doneti brzu odluku o potpisivanju i privremenoj primeni Sveobuhvatnog ekonomskog i trgovinskog sporazuma EU i Kanade i podstakao nastavak pregovora s ciljem što skorijeg pronalaska rešenja za otvorena pitanja.
  4. Evropski savet poziva Komisiju da nastavi sa aktivnim pregovorima o sporazumu o slobodnoj trgovini sa Japanom u cilju postizanja političkog dogovora do kraja godine. Komisiju poziva da nastavi pregovore sa nadležnim telima SAD-a kako bi mogla da predstavi ambiciozan, uravnotežen i sveobuhvatan sporazum o slobodnoj trgovini.
  5. Evropski savet ističe važnost intenziviranja pregovora koji su u toku sa drugim trgovinskim partnerima, uključujući Mercosur, koji su posvećeni obostrano korisnom otvaranju tržišta.

DRUGA GLOBALNA I EKONOMSKA PITANJA

  1. Evropski savet pozdravlja ratifikaciju Sporazuma iz Pariza o klimatskim promenama kojim je omogućeno njegovo stupanje na snagu. Evropski savet će redovno preispitivati energetsku uniju, odnosno sve elemente okvira klimatske i energetske politike do 2030. Podsećajući na prethodne zaključke i sporazum postignut na sastanku Saveta 30. septembra 2016, Evropski savet nastavlja da daje strateške smernice o relevantnim zakonodavnim predlozima.
  2. Evropski savet potvrđuje prethodne zaključke, u kojima je pozvao na zaokruživanje i sprovođenje različitih strategija za jedinstveno tržište (jedinstvenog digitalnog tržišta, unije tržišta kapitala, energetske unije i programa jedinstvenog tržišta) do 2018. U tom kontekstu bi trebalo da se brzo nastavi sa radom na novim predlozima Komisije, uključujući reformu pravila EU o telekomunikacijama i autorskim pravima i korišćenju mobilnim uslugama u pojasu od 700 MHz, i na zaokruživanju unije tržišta kapitala brzim postizanjem dogovora sa Evropskim parlamentom o pravilima o prospektima radi poboljšanja dostupnosti finansiranja preduzećima i o sekuritizaciji.
  3. Evropski savet poziva Savet da na sastanku 6. novembra postigne dogovor o svojoj pregovaračkoj poziciji u pogledu novog Komisijinog predloga za Evropski fond za strateška ulaganja uzimajući u obzir nezavisnu spoljnu evaluaciju koja će biti dostavljena u novembru.
  4. Evropski savet ponovo ističe značaj postizanja konkretnih rezultata o podršci državama članicama u borbi protiv nezaposlenosti mladih i unapređenju programa za mlade do decembra.

SPOLJNI ODNOSI

  1. Evropski savet oštro osuđuje napade sirijskog režima i njegovih saveznika, naročito Rusije, na civile u Alepu. Poziva ih da prestanu sa zlodelima i preduzmu hitne korake kako bi obezbedili nesmetan pristup humanitarnoj pomoći Alepu i drugim delovima zemlje. Evropski savet poziva na hitan prekid neprijateljstava i nastavak kredibilnog političkog procesa pod pokroviteljstvom UN. Odgovorni za kršenje međunarodnog humanitarnog prava i ljudskih prava moraju biti privedeni pravdi. EU razmatra sve mogućnosti koje su joj na raspolaganju za slučaj da se dosadašnja zlodela nastave. Trebalo bi preduzeti sve moguće mere kako bi se produžio prekid vatre, civilnom stanovništvu isporučila humanitarna pomoć i stvorili uslovi za otvaranje pregovora o političkoj tranziciji u Siriji.
  2. Evropski savet poziva visoku predstavnicu da sa Komisijom nastavi da sprovodi humanitarnu inicijativu EU i medicinske evakuacije u saradnji sa UN; kao i da dopre do ključnih aktera u regionu u cilju pokretanja pregovora o političkoj tranziciji i priprema za pomirenje i obnovu nakon sukoba.
  3. Evropski savet je održao i stratešku raspravu o politikama koje se tiču odnosa sa Rusijom.

 

[1]    Ovim se ne dovodi u pitanje stav Mađarske i Slovačke, kako je navedeno u sudskom postupku pokrenutom u odnosu na Odluku Saveta br. 2015/1601 i na stav Poljske koja je intervenisala u korist podnosilaca zahteva.