Divna palanka. Ovako je u dalekom 17. veku putopisac Evlija Čelebija opisao varoš Futog. Bio je to najvažniji trgovački centar Evrope, raskrsnica sveta i jedno od najstarijih naselja na ovim prostorima. Smešten u najplodnijem delu Panonske nizije, lociran na levoj obali Dunava, u južnoj Bačkoj,

Futog je oduvek bio bogomdan za poljoprivredu. Od 18. veka u ovom ataru razvijalo se pivarstvo i kudeljerastvo, proizvodio se duvan, uzgajalo žito i razno povrće ali je futoški kraj bio i ostao najpoznatiji po kupusu. U ovoj se „divnoj palanci“ ali i diljem Bačke i dalje može čuti čuvena formula „Dole kupus, gore nebo = Futog“.

Za kvalitet zaslužno zemljište, klima, nadmorska visina, ali i ljudi

„Jedna od najbitnijih karika našeg udruženja su ljudi, porodice, firme koje predano rade da brend Futoški kupus iz godine u godinu proizvode na na tradicionalan, a opet savremen i prilagođen najnovijim tehnologijama“, kaže predsednik udruženja „Futoški kupus“ Miroljub Janković.

Osnovano je pre 17 godina, a svi članovi su, poput našeg sagovornika, entuzijasti koji su želeli da sačuvaju autohtonu sortnu populaciju futoškog kupusa.

Udruženje „Futoški kupus“ nosilac je oznake imena porekla za sveži i kiseli Futoški kupus registrovane u Zavodu za intelektualnu svojinu 2008. godine, koja obavezuje proizvođače da ovaj kupus proizvode u skladu sa svim ekološkim principima, kako bi se kao zdrav proizvod pojavio na tržištu.

Janković kaže da se od 2010. godine radi kontrola i sertifikacija. Svaki novi proizvod svake sezone prolazi kroz proces sertifikacije. Sve što nosi oznaku kvaliteta mora da ima sledljivost.

Poljoprivredni proizvodi sa oznakom geografskog porekla sve su popularniji u Evropi i širom sveta. Ova oznaka osigurava da proizvod potiče iz specifične regije, čime se garantuje njegova autentičnost, jedinstven ukus i tradicionalan način proizvodnje. Prepoznatljivim oznakama proizvodi zadovoljavaju stroge standarde i dolaze sa dodatnom vrednošću na tržištu. Korist imaju i proizvođači i potrošači – oznaka pomaže poljoprivrednicima da sačuvaju autentičnost svog proizvoda i zaštite ga od imitacija, a zbog prepoznatljivosti i garancije kvaliteta, ti proizvodi obično postižu višu cenu na tržištu. S druge strane, potrošači mogu biti sigurni u kvalitet.

Srbija u EU projektu

Sertifikaciona kuća Organic Control System učestvuje u evropskom projektu THEROS. Po rečima Svetlane Vitomirović ovaj projekat ima za cilj unapređenje verifikacije i zaštite proizvoda sa geografskim poreklom, ali i organskih proizvoda.

„THEROS se fokusira na unapređenje transparentnosti i poverenja u lance snabdevanja organske hrane i proizvoda sa zaštićenim geografskim poreklom. Cilj je da se putem inovativnih tehnoloških rešenja spreče falsifikovanje i nepravilnosti u ovim sektorima. Praktično testiranje alata obaviće se u četiri zemlje (Srbija, Grčka, Španija i Češka), uključujući širok spektar organskih proizvoda i proizvoda sa geografskim poreklom i slučajeve falsifikovanja. THEROS projekat, finansiran od strane EU, traje od januara 2023. do decembra 2025. godine i ima ukupan budžet od skoro 4,74 miliona evra. Njegova rešenja imaju potencijal da značajno unaprede standarde u sektorima organske hrane i proizvoda sa geografskim poreklom“, kaže Svetlana Vitomirović.

Kompletan tekst Slađane Gluščević pročitajte na protalu AgroSmart: Samo je jedan Futoški kupus, oznaka geografskog porekla garantuje kvalitet

Evropska nedelja zelene diplomatije, koja se održava od 15. do 24. novembra 2024. godine, predstavlja priliku za promociju zelenih politika, pravedne energetske tranzicije i zaštite biodiverziteta u Srbiji. Kroz niz edukativnih, kulturnih i praktičnih aktivnosti širom zemlje, Delegacija Evropske unije u saradnji sa partnerima, poziva sve građane da se uključe u razumevanje i davanje doprinosa zajedničkim ciljevima održivosti i ekološke tranzicije za društvo i ekonomiju.

Više informacija o događajima i načinima na koje možete učestvovati, dostupno je na zvaničnom sajtu. Kao globalni lider u zaštiti životne sredine, Evropska unija ostaje glavni partner Srbije u tranziciji kao većoj otpornosti i zelenijoj, zdravijoj budućnosti.