Srbija će do 2025. godine investirati značajna dodatna sredstva, 700-900 miliona evra, kako bi elektroenergetski sistem funkcionisao po standardima Evropske unije, najavio je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.
Zajedno sa njim, prezentaciji povodom završetka projekta redukovanja azotnih oksida, koji je završen na bloku A4 termoelektrane “Nikola Tesla” u Obrenovcu, prisustvovao je šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici.
Ambasador Fabrici rekao je da je EU do sada u obrenovačku termoelektranu uložila 200 miliona evra u revitalizaciju blokova i ekološke projekte i istakao da nivo emisije štetnih materija iz termoelektrana mora da se dovede na evropski nivo.
On je čestitao Srbiji što je već napravila korake u smanjenju emisije štetih gasova i poručio da je važno nastaviti ulaganje u oblasti borbe protiv klimatskih promena.
Fabrici je ukazao i da je Srbiji potrebno da nastavi sa poboljšanjem rada na pregovaračkim poglavljima 15 i 27, koja pokrivaju tu oblast, jer tako može da lakše privuče strane investitore.
Ministar Antić je istakao da projekat koji je prezentovan samo jedan deo napora koje država i Elektroprivreda Srbije (EPS) čine da bi elektroenergetski sistem postao efikasniji i radio po najvišim evropskim standardima u oblasti zaštite životne sredine.
“Srbija će, bez ikakve sumnje, ispunjavati ciljeve za koje se opredelila. Ima dosta toga da radi i radiće, zajedno sa susednim državama i partnerima iz EU”, poručio je Antić.
On je podsetio da je obrenovačka termoelektrana daje 50 odsto ukupno proizvedene struje u Srbiji i ključna je u elektroenergetskom sistemu, dok je Srbija, istovremeno, ključni faktor stabilnosti energetskog sektora na Zapadnom Balkanu.
“Ključni cilj je da proizvodnja električne energije u dužem periodu bude stabilna i zasnovana na na najvišim standardima zaštite životne sredine”, rekao je Antić.
Ministar je zahvalio EU što je za ovaj projekat u Obrenovcu, vredan više od 8,5 miliona evra, izdvojila značajna sredstva, iz predpristupnih fondova, kao što je i ključni partner u projektima zaštite životne sredine.
“Time su učinili da ono što mi radimo bude olakšano. To znamo da cenimo i prepoznajemo napore koje čine, naglasio je Antić.
On je naveo da su u termoelektrani “Nikola Tesla” urađeni elektrofilteri na svim blokovima, na najvećem broju su ugrađena i postrojenja za smanjenje emisije azotnih oksida, radi se odsumporavanje dimnih gasova na “Kostolcu B”, a ove godine očekuje se i početak “odsumporavanja” na termoelektrani B u Obrenovcu.
Generalni direktor EPS Milorad Grčić naglasio je da je projekat smanjenja emisije azotnih oksida jedan od ključnih ekoloških projekata koji garantuje opstanak termoelektrane, a da je cilj da svi proizvodni pogoni EPS budu dovedeni na zadovoljavajući nivo i usklađeni sa parametrima koje propisuje EU.