Osnovni motiv donošenja javnih politika i propisa je unapređenje nekog segmenta života građana i poboljšanje uslova za poslovanje.

U novembru 2021. Vlada Republike Srbije usvojila je Program unapređenja upravljanja javnim politikama i regulatornom reformom za period do 2025. Među ciljevima programa su ukidanje nepotrebnih propisa, analiza efekata i uticaja na privredu i građane, unapređenje poslovnog okruženja i smanjenje administrativnih troškova, ali i uvođenje rodne perspektive u izradu propisa.

Javne politike i propisi utiču na sve građane, privredu i nevladin sektor, pa je Republički sekretarijat za javne politike (RSJP) nastojao da u proces pripreme Programa uključi što veći broj aktera u planiranje mera i aktivnosti za nastavak sprovođenja regulatorne reforme i unapređenja upravljanja javnim politikama, objašnjava Ivana Vukašinović, pomoćnica direktora RSJP-a.

“Program je razvijen kroz konsultativni proces u kome su učestvovale brojne zainteresovane strane iz javnog i privatnog sektora, i iz sektora civilnog društva. RSJP se posebno zalaže za njihovo učešće u svim fazama pripreme i praćenja sprovođenja dokumenata javnih politika i propisa. Argument za ovu tvrdnju je i činjenica da se jedan od ciljeva programa upravo tiče unapređenje učešća javnosti u donošenju javnih politika i propisa”, kaže Vukašinović i dodaje:

“U narednom periodu RSJP će formirati Radnu grupu za praćenje i izveštavanje o postignutim rezultatima, koja će, osim organa zaduženih za sprovođenje mera i aktivnosti, uključivati i privredu i nevladin sektor, kako bi mogli aktivno da učestvuju u praćenju planiranih reformi i daju svoje sugestije i komentare u cilju unapređenja ovog procesa.”

Analiza problema je pokazala da u Srbiji, iako je ostvaren pomak prethodnih godina, i dalje postoji prostor za unapređenje kvaliteta javnih politika i propisa. To se pre svega ogleda u uklanjanju postojećih nedostataka kao što su: nepotrebno opterećenje koje propisi stvaraju građanima i privredi, nedovoljni kapaciteti javne uprave za prikupljanje, analizu i obradu podataka, nedovoljna koordinacija javnih politika, kao i nedovoljno učešće javnosti u kreiranju i praćenju sprovođenja javnih politika i propisa.

“Pri formulisanju vizije, željene promene i ciljeva smo imali u vidu da je osnovni motiv donošenja javnih politika i propisa unapređenje nekog segmenta života građana i/ili poboljšanje uslova za poslovanje, bilo da je reč o mikro privrednim subjektima ili velikim kompanijama. Analizirali smo probleme i pokušali da pronađemo najadekvatniji način za njihovo rešenje. Krajnji efekat koji želimo da postignemo ovim Programom je unapređenje kvaliteta života građana i kvaliteta privrednog ambijenta kroz bolji kvalitet javnih politika i propisa”, naglasila je Vukašinović i navela sledeće korake:

“Da bismo to postigli, radićemo na regulatornoj reformi koja podrazumeva unapređenje poslovnog okruženja i smanjenje finansijskog opterećenja za građane i privredu, osnaživanju organa javne uprave u domenu prikupljanja, obrade i analize podataka, kako bi propisi i javne politike koje donose bili zasnovani na podacima i činjenicama i u službi unapređenja života građana i privrednog ambijenta, na boljem i odgovornijem planiranju i razvoju kapaciteta organizacija civilnog društva za učešće u kreiranju javnih politika i propisa.”

Ivana Vukašinović zaključuje da je reforma uvek spor i težak proces, jer podrazumeva promenu obrazaca, što sa sobom nosi i otpor. “Od donošenja Zakona o planskom sistemu urađeno je zaista mnogo, ali i dalje je dug put pred nama. Tu pre svega mislim na donošenje Plana razvoja Republike Srbije, koji je krovni planski dokument sa kojim treba da budu usklađeni svi hijerarhijski niži dokumenti, rekla je Vukašinović i dodala:

“Ovim Programom ćemo postaviti osnove za njegovo donošenje, jer ćemo uraditi analize i pokrenuti širok društveni dijalog, kako bismo u narednom periodu mogli da pristupimo i izradi samog plana razvoja.U domenu regulatorne reforme još ima prostora za pojednostavljenje propisa, ukidanje nepotrebnih propisa i smanjenje opterećenja za građane i privredu. I na kraju, ono gde RSJP ulaže napore godinama su analiza efekata propisa i analiza efekata dokumenata javnih politika. Iako se vidi veliki napredak, još uvek postoji prostor za unapređenjem kvaliteta ovih procesa, i RSJP će naravno ostati posvećen zadatku pružanja podrške organima državne uprave u ovom domenu.”

Projekat EU4PAR kontinuirano pruža podršku Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, Republičkom sekretarijatu za javne politike i drugim institucijama u ovom procesu, i pomaže u realizaciji ostalih važnih aktivnosti u okviru reforme javne uprave. Više detalja naći ćete u novom projektnom biltenu.

EU pomogla je i uspostavljanje portala eUprave stvaranjem institucionalnih preduslova, donacijom opreme, kreiranjem centralizovanih registara baza podataka i razvojem samog portala eUprava.

Podrška Evropske unije reformi javne uprave u Srbiji vredna je preko 200 miliona evra, od 2000. godine do danas. Sredstva namenjena javnoj upravi koriste se za profesionalizaciju uprave, razvoj elektronskih usluga, upravljanje javnim finansijama i unapređenje rada lokalnih samouprava i nezavisnih institucija.

Reforma javne uprave je jedan od najvažnijih elemenata procesa pristupanja Srbije EU, a tokom 2014. je stavljena i u prvi plan pregovora. Moderna i profesionalna javna uprava je ključni element za svaku zemlju članicu EU kako bi se efikasno sprovodili zakoni i kako bi se transparentno upravljalo sredstvima iz fondova EU.

Povezane vesti:

https://europa.rs/ulaganjem-u-zaposlene-do-efikasnije-javne-uprave/

https://europa.rs/vise-transparentnosti-za-bolje-javne-nabavke/

https://europa.rs/ocenjivanje-rada-javne-uprave/