Komisija je danas usvojila deveti izveštaj o napretku u sprovođenju programa EU za hitni premeštaj i preseljenje, u kom ocenjuje mere sprovedene od 8. decembra 2016.

Tokom perioda koji pokriva izveštaj, države članice su nastavile da ulažu veće napore u preseljenje i osigurale su legalne i bezbedne puteve za 13.968 ljudi. Opšti pozitivan trend je zadržan i u pogledu premeštaja. Tokom ovog perioda, premešteno je 3.813 ljudi, pri čemu je u decembru zabeležen najveći broj premeštaja do sada, tj. 1.926. Ukupan broj premeštaja sada iznosi 11.966. Međutim, države članice moraju da ulože dodatne napore kako bi održale dosadašnji napredak i ostvarile cilj koji je utvrdila Komisija, odnosno da na mesečnom nivou premeste 1.000 ljudi iz Italije odnosno 2.000 iz Grčke.

Komesar za migracije, unutrašnje oslove i građanstvo Dimitris Avramopulos, izjavio je: „U proteklim mesecima je ostvaren napredak u pogledu premeštanja i preseljenja. Moramo, međutim, da radimo više i brže kako bismo odgovorili na izazove sa kojima su suočene države članice koje su pod najvećim pritiskom i one u našem okruženju. Premeštanje svih lica koja ispunjavaju uslove iz Italije i Grčke je moguće samo ako za to postoje politička volja, posvećenost i istrajnost među svim državama članicama.“

Premeštaj

Tokom ovog perioda, premešteno je 3.813 osoba, čime je njihov ukupan broj dostigao 11.966 (8.766 iz Grčke i 3.300 iz Italije). Iako je u decembru zabeležen rekordan broj premeštaja za Italiju i Grčku iz kojih je premešteno ukupno 1.926 osoba (764 iz Italije i 1.162 iz Grčke), u januaru su premeštene 1.682 osobe (551 iz Italije i 1.131 iz Grčke). Komisija je u decembru 2016. svaku državu članicu pozvala da uloži veće napore za dostizanje cilja od 1.000 premeštanja iz Italije i 2.000 iz Grčke mesečno. Države članice i pridružene zemlje koje su već aktivno učestvovale u programu za premeštaj su se odazvale tom pozivu i obavestile Komisiju o planiranim preuzetim obavezama. Finska je, na primer, na dobrom putu da ispuni svoje obaveze u pogledu premeštaja iz Grčke (560 od 1.299 dosad premeštenih osoba) i Italije (359 od 779). Međutim, potrebno je da druge države članice povećaju obaveze i postignu bolje rezultate, naročito one koje nisu počele sa sprovođenjem premeštanja.

Potrebno je da ponovljene pozive šefova država i vlada država članica EU na ubrzano i kontinuirano premeštanje iz Grčke i Italije prati odlučno delovanje nadležnih nacionalnih službi. Države članice bi trebalo da ulože dodatne napore i da osiguraju ispunjavanje preuzetih obaveza i sprovođenje transfera na stabilnom mesečnom nivou u skladu sa raspodelom i uz poštovanje zakonskih obaveza i primenu načela solidarnosti. Komisija će i dalje pomno pratiti razvoj situacije i predstaviti naredni izveštaj u martu 2017.

Preseljenje

Države članice i dalje obezbeđuju zakonite i bezbedne puteve ka Evropi za lica kojima je potrebna međunarodna zaštita. Dosad je preseljeno 13.968 od dogovorenih 22.504 lica u okviru Evropskog programa za preseljenje iz jula 2015. Od prethodnog izveštaja je preseljeno 913 osoba, uglavnom iz Turske, Jordana i Libana. Ova lica su preseljena u 21 državu (Austriju, Belgiju, Češku, Dansku, Estoniju, Finsku, Francusku, Island, Irsku, Italiju, Letoniju, Lihtenštajn, Litvaniju, Holandiju, Norvešku, Nemačku, Portugal, Španiju, Švedsku, Švajcarsku i Ujedinjeno Kraljevstvo). Švedska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Finska i Holandija i pridružene zemlje Švajcarska, Lihtenštajn i Island su već ispunile preuzete obaveze.

Broj preseljenja iz Turske na osnovu sporazuma EU i Turske, koji je obuhvaćen ukupnim brojem preseljenja, i dalje raste, a države članice ostvaruju dobar napredak u pripremi daljih operacija preseljenja. Od 4. aprila 2016. godine, 3.098 Sirijaca je preseljeno iz Turske u EU, uključujući 487 preseljenih od usvajanja prethodnog izveštaja. Turske vlasti su u skladu sa preuzetim obavezama uložile veće napore kako bi dostavile duže spiskove kandidata za preseljenje. Države članice bi trebalo da nastave da ispunjavaju svoje obaveze u pogledu preseljenja, uključujući u okviru sprovođenja sporazuma između EU i Turske.