Evropska komisija objavila je danas rezultate Erazmus+ poziva za inicijativu „Evropski univerziteti“ 2023, koja pruža podršku savezima visokoškolskih ustanova. Ovi evropski univerzitetski savezi okupljaju novu generaciju Evropljana koji su u mogućnosti da studiraju i rade u različitim evropskim zemljama, na različitim jezicima, i u različitim sektorima i akademskim disciplinama. Zahvaljujući ovim savezima, studenti mogu da steknu diplomu kombinovanjem studija u nekoliko evropskih zemalja, što doprinosi međunarodnoj konkurentnosti visokoškolskih institucija u Evropi.

Sa današnjim rezultatima, dodajući sedam novih saveza evropskih univerziteta, ukupno 50 saveza sada uključuje više od 430 visokoškolskih ustanova u 35 zemalja. To uključuje sve države članice EU, kao i Island, Norvešku, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Severnu Makedoniju, Srbiju i Tursku.

 

Dva univerziteta iz Srbije su deo saveza koji su podržani ovim pozivom. Univerzitet u Beogradu je postao članom alijanse Circle U. European University, zajedno sa Aarhus univerzitetom iz Danske, Circle.U Aisble univerzitet i Katolički univerzitet iz Luvena iz Belgije, Univerzitet u Pizi iz Italije, Univerzitet u Beču iz Austrije, Univerzitet Paris Cite iz Francuske, kao i Univerzitet u Oslu iz Norveške. Univerzitet umetnosti iz Beograda je pak postao članom alijanse IN.TUNE – inovativni univerziteti u muzici i umetnosti u Evropi.

Studenti ovih institucija mogu imati koristi od jedinstvene transnacionalne i inovativne obrazovne ponude, omogućavajući im da steknu osnovne veštine i kompetencije za budućnost. Štaviše, partnerstvom sa skoro 1.700 pridruženih partnera među nevladinim organizacijama, preduzećima, lokalnim i regionalnim vlastima, savezi 50 evropskih univerziteta donose široke inovacije u evropske regione.

Sa rekordnim ukupnim budžetom od 402,2 miliona evra iz programa Erazmus+ za ovaj poziv, svaka alijansa dobija budžet od do 14,4 miliona evra za četiri godine.

 

Poziv za 2023. otvorio je mogućnost visokoškolskim ustanovama iz zemalja Zapadnog Balkana, koje nisu povezane sa programom Erasmus+, da učestvuju kao punopravni partneri u pozivu. Kao rezultat toga, inicijativi su se pridružile visokoškolske ustanove iz Albanije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, pored onih iz Severne Makedonije i Srbije.

Kao i prošle godine, savezi mogu uključiti visokoškolske ustanove iz zemalja Bolonjskog procesa kao pridružene partnere. Prema pozivu za 2023, blizu 30 visokoškolskih ustanova iz Ukrajine takođe se pridružilo savezima.

Evropska unija, kao najveći donator u Srbiji, podržava modernizaciju sistema obrazovanja i usklađivanje sa standardima i praksama zemalja EU.Od 2003. godine, EU je donirala za reformu sektora obrazovanja više od 100 miliona evra – za unapređenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, reformu srednjeg stručnog obrazovanja i obrazovanja odraslih, renoviranje i opremanje škola i fakulteta, kao i podršku inkluzivnom obrazovanju.