Nove cifre pokazuju da su Evropska unija i njene države članice u 2016. učvrstile poziciju najvećeg svetskog donatora.

Preliminarni podaci koje je objavila Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj pokazuju da je zvanična razvojna pomoć EU i njenih država članica u 2016. dostigla 75,5 milijardi evra. Ovo je povećanje od 11 odsto u poređenju sa prethodnom godinom. Razvojna pomoć EU je povećana četvrtu godinu zaredom i u protekloj godini je dostigla rekordni nivo. Ukupna zvanična razvojna pomoć EU je u 2016. iznosila 0,51 odsto bruto nacionalnog dohotka EU, što je povećanje od 0,4 odsto u odnosu na 2015. Ovo značajno premašuje prosek od 0,21 odsto BND-a zemalja koje nisu članice EU iz Komiteta za razvojnu pomoć (DAC).

Evropska unija i njene države članice su samim tim u 2016. još jednom učvrstile poziciju vodećeg svetskog donatora.

Komesar za međunarodnu saradnju i razvoj, Neven Mimica, izjavio je: „Ponosan sam na činjenicu da je EU i dalje najveći svetski donator zavnične razvojne pomoći, što je ujedno i jasan pokazatelj naše posvećenosti ostvarivanju ciljevima održivog razvoja UN. Pozivamo sve aktere da ulože još veće napore. A mi se ne zaustavljamo ovde. Maksimalnim iskorišćavanjem investicija u privatnom sektoru, pružanjem pomoći za mobilizaciju domaćih resursa i ulaganjem većih zajedničkih napora sa državama članicama EU, želimo da do kraja iskoristimo sve finansijske instrumente za razvoj.“

Prošle godine je pet država članica izdvojilo 0,7 ili više odsto svog BND-a na ime zvanične razvojne pomoći: Luksemburg (1,00%), Švedska (0,94%), Danska (0,75%), Nemačka (0,70%), koja je dostigla cilj po prvi put, te Ujedinjeno Kraljevstvo (0,70%). Šesnaest država članica je povećalo izdvajanja za razvojnu pomoć u odnosu na svoje BND, pet je smanjilo nivo razvojne pomoć, a sedam zemalja je zadržalo isti nivo kao 2015. Ukupno 20 država članica je nominalno povećalo svoja izdvajanja za zvaničnu razvojnu pomoć za 10,9 milijardi evra, dok je šest država članica smanjilo udeo pomoći za 3,4 milijarde.

Uprkos nezapamćenoj migracijskoj krizi sa kojom su bile suočene 2016, EU i njene države članice su uspele da povećaju podršku izbeglicama i razvojnu pomoć zemljama u razvoju.  Ukupno povećanje zvanične razvojne pomoći EU od 7,6 milijardi evra je bilo veće od porasta troškova za pomoć izbeglicama (1,9 milijardi evra). Samo 25 odsto od ukupnog povećanja kolektivne razvojne pomoći EU između 2015. i 2016. je predstavljalo troškove za pomoć izbeglicama što jasno ukazuje na rast zvanične razvojne pomoći čak i kada se ti troškovi oduzmu. Ukupna zvanična razvojna pomoć EU, nakon oduzimanja troškova za pomoć izbeglicama, porasla je sa 59,1 milijarde u 2015. na 64,8 milijardi u 2016. što predstavlja povećanje od 10 odsto.